Mihai Stoica a răbufnit după România - Andorra: "Țărănoi, sălbatici!"

Mihai Stoica Andorra Romania Nationala
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 00:03
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 00:03

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a comentat în termeni duri stilul de joc al Andorrei din partida cu România, câștigată de tricolori cu 4-0.

Andorra a încasat nu mai puțin de 5 cartonașe galbene în prima repriză și alte două în actul secund. Fundașul Moises San Nicolas a fost eliminat în minutul 90+1, când România conducea deja cu 4-0 după golurile lui Stanciu, Hagi, Răzvan Marin și Coman.

Mihai Stoica face praf jucătorii Andorrei: "Faulturi de țărănoi"

Stilul dur de joc al oaspeților de pe Arena Națională l-au iritat pe Mihai Stoica. Oficialul de la FCSB spune că jucătorii din Andorra au avut "faulturi de țărănoi", iar pe Marc Garcia, fundașul care l-a faultat fără minge pe Ianis Hagi la faza penalty-ului, l-a numit "sălbatic".

"Ăștia au venit să ne lovească. Eu n-am văzut ca o echipă să vină și să nu urmărească mingea. Pe Coman l-au făcut zob. Faulturi de țărănoi, se vede că nu sunt fotbaliști, au alte preocupări. Trebuia să le dăm mai multe goluri măcar din motivul ăsta, dar nu mai contează, evoluția a fost foarte bună.

Depre mintea celor din Andorra o spune faza penaty-ului. Băi, se joacă fotbal. Tu vii și dai în el? A fost deștept Ianis că l-a provocat, dar ești sălbatic?", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport, după România - Andorra.

Clasamentul în grupa României

• 1. România - 16p (8 meciuri, golaveraj +9)
  • 2. Elveția - 15p (7 meciuri, golaveraj +12)
  • 3. Israel - 11p (6 meciuri, golaveraj 0)
  • 4. Kosovo - 7p (7 meciuri, golaveraj 0)
  • 5. Belarus - 6p (8 meciuri, golaveraj -7)
  • 6. Andorra - 2p (8 meciuri, golavaraj -14)

Programul României

• 18 noiembrie, ora 21:45: Israel - România
  • 21 noiembrie, ora 21:45: România - Elveția (Arena Națională, București)

Programul Israelului

• 15 noiembrie, ora 21:45: Israel - Elveția (meci care trebuia să se dispute în octombrie)
  • 21 noiembrie, ora 21:45: Andorra - Israel
  • Kosovo - Israel (meci care trebuia să se dispute în octombrie, amânat. UEFA nu a comunicat noua dată de disputare)