FOTO Mesajul pentru suporteri al lui Edward Iordănescu, înaintea ultimelor două meciuri din grupă

edward iordanescu Echipa Nationala UEFA EURO 2024 Nationala Edward Iordănescu
Eduard Muntean
Data publicarii: Marti 17 Octombrie 2023, 17:59
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 17:56

România mai are două meciuri cruciale de disputat în Grupa I a preliminariilor pentru Europ 2024, împotriva Elveției și Israelului.

Elevii lui Anghel Iordănescu au reușit să obțină doar patru puncte în ”dubla” cu Belarus (0-0) și Andorra (4-0). Cu toate acestea, tricolorii sunt lideri în Grupa I, cu 16 puncte. Elveția (15 puncte), cu un meci mai puțin disputat și Israel (11 puncte, două meciuri în minus) sunt contracandidatele directe la primele două locuri, ce asigură calificarea la Campionatul European din 2024.

După victoria de pe Arena Națională, scor 4-0 vs Andorra unde peste 20.000 de copii au fost în tribune, selecționerul Edward Iordănescu a transmis un mesaj, însoțit de o fotografie: ”Suntem o familie. Până la capăt!”

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea

Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez