Ianis Hagi EURO 2024 Gica Popescu Nationala Gică Popescu
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 10:31
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 10:32

România a cedat la Madrid, scor 2-3, meciul amical cu selecționata Columbiei.

A fost al doilea meci de pregătire pentru EURO 2024 al României din luna martie. În primul meci amical, disputat la Bucureşti, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

Ianis Hagi a fost cel care a marcat golul de 1-3 și a readus România în joc pe finalul partidei. Fiul ”Regelui” a avut ocazia de a face 2-3, dar a tras pe lângă poartă din lovitură liberă, iar evoluția sa a fost remarcată și de spaniolii de la Marca.

Întrebat dacă Ianis Hagi ar putea fi titular la turneul final din Germania, Gică Popescu, fostul mare internațional, a spus că mijlocașul trebuie să-și convingă antrenorul de la echipa de club.

Gică Popescu: ”Dacă-și va convinge antrenorul, va fi titular indiscutabil”

"Moldovan a blocat în momentele importante. Nu știu dacă va fi prima opțiune, dacă apară cum a făcut-o în seara asta rămâne prima opțiune.

Am avut adversari nu de prim rang, când avem astfel de adversari trebuie să gestionăm situațiile cu maturitate. Mai sunt 3 luni de zile, mai sunt două meciuri pe care le vom disputa și unde putem regla aceste două mici lucruri mai puțin plăcute.

Cu atitudinea cu care a intrat Ianis Hagi merită postul de titular dacă are astfel de acțiuni. A recuperat mingea la golul pe care l-a marcat, dacă va convinge antrenorul la echipa de club, va fi titular indiscutabil la turneul final", a spus Gică Popescu, la Antena 1.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.