VIDEO EXCLUSIV Italia - România 2 - 0! Meci de palmares pentru "tricolorele" lui Cristi Dulca

Live text: Italia - România
Data publicarii: Marti 06 Septembrie 2022, 20:55
Data actualizarii: Marti 06 Septembrie 2022, 21:24

Italia - România a fost ultimul meci din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal feminin. Gazdele s-au impus cu scorul de 2-0.

Final

Italia - România 2-0! Final de meci și de campanie de calificare pentru Campionatul Mondial.

MIN '91
Ratare

Ocazie pentru România! Laura Rus încearcă o execuție cu stil, însă foarfeca româncei este prinsă de portarul advers.

MIN '74
Gol

GOOOL Italia! Lisa Boattin majorează avantajul gazdelor după reușita spectaculoasă a jucătoarei de la Juventus, care marchează cu un șut puternic de la marginea careului.

2-0
MIN '47
Inceput

Italia - România 1 - 0! A început repriza secundă.

MIN '47
Final

Italia - România 1 - 0 | Final de primă repriză.

MIN '29
Gol

GOOOL Italia! Gazdele deschid scorul prin Valentina Giacinti. Gregii îi pasează lui Giacinti la marginea careului, iar italianca o învinge pe Palauță cu un șut perfect plasat, la colțul lung.

1-0
06-09-2022 19:57

Italia - România 0 - 0

Minutul 22: Prima jumătate a reprizei este una echilibrată, cele două echipe reușind să se închidă foarte bine în apărare, motiv pentru care nu a existat vreo mare ocazie.

Italia - România 0 - 0_1083
Inceput

Italia - România: A început partida!

06-09-2022 14:59

Italia - România, 19:30, pe PRO ARENA și VOYO

România ocupă locul trei în grupa G, cu 19 puncte, dar nu mai are șanse pentru un loc care ar duce la barajul pentru calificare. Chiar dacă va câștiga în fața Italiei, liderul din această grupă, România are nevoie de un succes al Moldovei cu Elveția (ocupanta locului doi).

În caz de egalitate de puncte, Elveția are avantajul golaverajului, dar și pe cel al meciurilor directe.

De partea cealaltă, Italia este pe primul loc, cu 24 de puncte, cu două mai mult față de Elveția, iar o victorie le-ar asigura italiencelor calificarea directă la turneul final.

”Când joci cu un adversar puternic nu ai nevoie de antrenor, n-ai nevoie de alte lucruri să te motiveze! Jucăm cu echipa de pe primul loc și consider că avem un exemplu foarte bun pe care ar trebui să îl urmăm și mâine seară: meciul cu Elveția de la București, în care am condus până în minutul 76, am avut o atitudine extrem de bună, iar tactica pe care am abordat-o împreună cu fetele a fost una în care am mizat pe unitatea echipei! În plus, fiind ultimul joc din această campanie, ne dorim mult să o încheiem într-un mod pozitiv”, a spus selecționerul Cristi Dulca.