Ilie Dumitrescu nu l-a menajat pe Edi Iordănescu și a oferit un răspuns direct: "Ei trăiesc așa, într-o bulă"

Ilie Dumitrescu edi iordanescu preliminarii euro 2024 Romania Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 23:37
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 23:40

Naționala de fotbal a României a obținut o victorie importantă cu Kosovo, scor 2-0, în preliminariile pentru EURO 2024.

Chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, ”tricolorii” au tremurat pentru victorie pe Arena Națională. Nicolae Stanciu a ratat un penalty, dar și-a luat revanșa reușind să deschidă scorul în minutul 83, cu un șut care l-a lăsat ”mască” pe portarul advers.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de Valentin Mihăilă, iar România a revenit pe locul doi în Grupa I, cu patru etape înainte de finalul campaniei de calificare.

Replica lui Ilie Dumitrescu pentru Edi Iordănescu

La finalul partidei disputată pe Arena Națională, selecționerul României a adus în discuție și criticile pe care le-au primit "tricolorii" în această perioadă, explicând că rezultatele sunt cele care contează, iar Ilie Dumitrescu a venit cu un răspuns pe măsură.

"Schimbările au fost un plus pentru Edi Iordănescu, au fost făcute cu tentă ofensivă. Mi-a plăcut și ce a declarat la sfârșit, exceptând chestia aia care planează - că noi, toți din exterior, și n-o să fiu niciodată de acord cu jignirile, suntem împotriva celor din interior, de acolo. Ei trăiesc așa, într-o bulă.

După meciul cu Elveția, deși noi 80 de minute n-am jucat nimic, am scos în evidență reacția echipei, realizările unor jucători, am spus că rezultatul a fost important. Dar noi niciodată n-am jignit.

Analiza pe care am făcut-o după meciul cu Israel a fost că, la faza golului primit, Drăgușin putea interveni. Și au mai fost câteva greșeli. (...) Eu spun că am văzut ambele meciuri de pe Arena Națională și vezi diferit multe lucruri.

Cu Israel, niciun mijlocaș central n-a închis în fața purtătorului de balon, tendința lui Marius Marin a fost să se retragă între fundașii centrali. Când se întâmplă asta, trebuie să blochezi adversarul, să faci pressing.

Asta a fost analiza tactică! De-asta spun, s-a creat o bulă în care toată lumea din exterior e contra echipei naționale. Ceea ce e o chestie falsă! Crede-mă că pentru mine era cel mai frumos moment din carieră să joc în tricoul naționalei, era suprem.

Deci susțin necondiționat echipa, dar cum să analizăm altfel după meciul cu Israel? Chiar dacă a fost un punct imens", a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit DigiSport.

România, șanse mari pentru calificarea la EURO!

Acum, ”tricolorii” au șanse mari pentru o calificare la turneul final, care va fi găzduit de Germania la anul. Pentru noi urmează ”dubla” cu Belarus (deplasare) și Andorra (acasă), iar cu șase puncte vom muta presiunea în tabăra Israelului, care are în față o ”dublă” mult mai dificilă.

Israel va primi vizita Elveției pe 12 octombrie, după care va juca în deplasare cu Kosovo. În condițiile în care avem un punct în fața urmăritoarei, avem nevoie de două victorii în următoarea ”dublă”, iar dacă Israel va pierde meciurile cu Elveția și Kosovo ne vom asigura calificarea la turneul final cu două etape înainte de finalul preliminariilor!

VIDEO - Olimpiu Moruțan, după România - Kosovo 2-0