Gică Popescu avertizează după victoria împotriva Kosovo: ”Încă nu s-a obținut calificarea!”

UEFA EURO 2024 Gica Popescu România - Kosovo Nationala Gică Popescu
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 01:06
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 01:11

România a învins Kosovo în seara de 12 spre 13 sepmtebrie cu scorul de 2-0. Meciul a putut fi urmărit live text pe sport.ro și facebook.com/sport.ro

Meciul tricolorilor împotriva naționalei cu Kosovo nu a fost lipsit de incidente. În minutul 18 al partidei, arbitrul francez Delajod a fost nevoit să trimită cele două echipe la vestiare din cauza comportamentului agresiv al suporterilor români. După cum au avertizat înaintea partidei ”va veni timpul returului”, gruparea ”Uniți sub tricolor” și-a respectat promisiunea și a provocat spiritele pe Național Arena.

Scandările din timpul intonării imnului kosovar, precum și bannerele pe care au refuzat să le dea jos ce prezentau textul ”Kosovo je Serbia” nu au fost acceptate de omul de la centru. Mesajele provocatoare coroborate cu elementele pirotehnice l-au făcut pe arbitru să oprească partida timp de aproape o oră.

”Pe la minutul 80 tremuram cu toții”

Israelul a obținut o victorie in-extremis împotriva Belarusului, scor 1-0 printr-un gol marcat în minutul 90+4. Rezultatul de la tel Aviv i-a propulsat pe israeliți până pe locul al doilea în Grupa I, deasupra României, iar elevii lui Edi Iordănecu aveau neapărată nevoie de victorie.

Cartonașul roșu primit timpuriu de Muriqi, primiti drept consecință pentru cotul aplicat în figura lui Screciu a dezechilibrat partida devreme. ”Din punctul meu de vedere a fost corect acordat al doilea galben” a declarat Gică Popescu.

În minutul 61 al partidei, Florinel Coman a căzut în suprafața de pedeapsă iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Portarul Muric a avut o inspirație de zile mari și a ghicit colțul, iar tabela a rămas neschimbată, 0-0. „Pe la minutul 80 tremuram cu toții” a afirmat Gică Popescu despre momentul în care partida se îndrepta către o remiză albă.

Am câștigat o bătălie, nu războiul

”Astfel de meciuri sunt decisive. Nu am jucat un meci extraordinar, dar ce ne rămâne sunt punctele. Așa cum ne-am obișnuit, Mihăilă a închis meciul. Încă nu s-a obținut calificarea, doar șansa de a ne bate la calificare. Distanța dintre noi și Israel e fragilă, trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ.” a concluzionat Gică Popescu.

Următorul meci al tricolorilor în drumul spre calificarea la turneul final din 2024 este împotriva naționalei Belarusului. Partida nu este una facilă, întrucât Belarus a fost aproape de o remiză cu selecționata Israelului. Adversara României din meciul de sâmbătă, 8 septembrie împotriva căreia am smuls un egal chinuit, scor 1-1, a obținut victoria cu Belarus printr-un gol venit în minutul 90+4, scor 1-0.