FOTO Gică Hagi nu a uitat ce s-a întâmplat pe 30 iunie. Ce a postat "Regele" pe Facebook

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 01 Iulie 2023, 12:00
Data actualizarii: Sambata 01 Iulie 2023, 12:37

Gică Hagi e acum patron și manager la Farul Constanța, campioana din Superliga.

Naționala României visează să ajungă din nou la o ediție a Campionatului Mondial. Cum prezentul primei reprezentative e unul cenușiu, puterea exemplului din trecut devine o lecție pentru actualii jucători ai naționalei.

România e pe locul secund în Grupa I de calificare la EURO 2024 și trage speranțe că va accede la CM 2026, găzduit de Statele Unite, Canada și Mexic.

A fost odată ca niciodată

Sâmbătă, pe 30 iunie, Gică Hagi a postat un mesaj sugestiv pentru valoarea pe care o avea prima reprezentativă în anii '90, când a participat la trei ediții ale CM.

"30 iunie, România - Croația, ultimul meci al naționalei la o ediție a Campionatului Mondial", a scris pe pagina sa de Facebook cel mai valoros jucător din istoria fotbalului românesc.

România a participat pentru a șaptea oară, treia oară consecutiv la turneul final și ultima dată la ediția din Franța 1998. Selecționata condusă din teren de Gică Hagi și Gică Popescu a evoluat în Grupa G, unde a învins Columbia în primul joc, scor 1-0 (gol marcat de Adrian Ilie), apoi reprezentativa Angliei cu 2-1 în meciul doi. Golurile tricolorilir au fost marcate de Viorel Moldovan și Dan Petrescu. Deja calificată în faza eliminatorie, România a remizat în ultimul meci din grupă, 1-1 cu Tunisia, prin golul marcat de Viorel Moldovan. Pentru a celebra accederea în optimi, tricolorii lui Anghel Iordănescu s-au vopsit pe păr cu galben.

În optimile de finală, România a întâlnit la Bordeaux naționala Croației. Unicul gol al meciului a fost reușit de Davor Suker din penalty, în prelungirile primei reprize și Croația a mers mai departe.

Lotul României la CM 1998

Portari: Stelea, Stângaciu, Prunea

Fundași: Dan Petrescu, Dulca, Doboș, Gică Popescu, Liviu Ciobotariu, Selymes, Filipescu

Mijlocași: Gâlcă, Munteanu, Hagi, L. Marinescu, Gabi Popescu, Stîngă

Atacanți: Lăcătuș, Moldovan, Ad. Ilie, Radu Niculescu, I. Dumitrescu, Craioveanu