florin nita Echipa Nationala Liga Natiunilor Nationala
Data publicarii: Sambata 11 Iunie 2022, 23:08
Data actualizarii: Sambata 11 Iunie 2022, 23:31

Națioanala României întâlnește Finlanda, pe stadionul din Giulești, în cel de-al treilea meci din Liga Națiunilor.

Tricolorii au deschis scorul în minutul 30, prin Bancu, după o centrare perfectă venită de la Pușcaș, de pe flancul drept. Asta după ce Pușcaș ratase o lovitură de la 11 metri, în minutul 16.

În repriza secundă, ospeții au ieșit mai motivați de la cambine, iar în mintul 51 finlandezii au fost la un pas de restabilirea egalității.

Defensiva tricoloră a fost făcută șah-mat de rivali. Lot a fost lăsat singur în șapte metri și a trimis cu capul spre poartă, după o centrarede pe partea dreaptă. Florin Niță a avut o intervenție de vis. Portarul lui Sparta Praga a împins în picioare și s-a întins, reușind să respingă balonul în corner.

Programul meciurilor României din luna iunie

Sâmbătă 4 iunie, ora 21:45, stadion Gradski (Podgorica): Muntenegru - România 2-0

Marți 7 iunie, ora 21:45, stadion Bilino Polje (Zenica): Bosnia și Herțegovina - România 1-0

Sâmbătă 11 iunie, ora 21:45, stadion Giulești (București): România - Finlanda

Marți 14 iunie, ora 21:45, stadion Giulești (București): România - Muntenegru