Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 14:13
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 14:12

Naționala României a remizat cu Israel, pe Arena Națională, scor 1-1.

Cele două echipe s-au înfruntat în a șasea etapă din preliminariile EURO 2024. După o evoluție modestă pe Arena Națională, în fața a aproape 50.000 de suporteri, reprezentativa de fotbal a României a fost împânzită cu critici la fiecare colț.

Dorinel Munteanu, antrenor la Oțelul Galați, a vorbit despre evoluția elevilor lui Edward Iordănescu din meciul cu Israel și a evidențiat faptul că tricolorilor le-a lipsit curajul. Tehnicianul a e remarcat că fotbaliștii s-au speriat de israelieni pe suprafața de teren.

„Curajul. Asta le-a lipsit. Nu poți să abordezi așa fricos jocul. N-au avut curaj. Nu știu de ce ne-am speriat de Israel”, a spus Dorinel Munteanu, potrivit iamsport.ro.

În cariera sa de jucător, Dorinel Munteanu a bifat 134 de apariții în echipamentul naționalei și a reușit să marcheze 16 goluri, fiind cel mai bine selecționat tricolor. La 22 de ani și 10 luni și-a făcut fostul mijlocaș central debutul la națională, sub comanda lui Mircea Rădulescu, în mai 1991.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).

Echipele de start

• România: Moldovan - Manea, Burcă, Drăgușin, Bancu - M. Marin, R. Marin - Sorescu, Stanciu, Coman - Alibec
  • Israel: Glazer – Dasa, Miguel Vitor, Lavi, Dor Peretz, Solomon, Goldberg, Turgeman, Gloukh,17. Jehezkel, Revivo