FOTO De cascadorii râsului! Valentin Mihăilă a ratat incredibil în Israel - România, iar la 10 minute a fost eliminat

Israel - Romania Preliminariile EURO 2024 valentin mihaila Nationala
Data publicarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 23:27
Data actualizarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 23:30

Israel - România, LIVE TEXT - AICI.

Cele două echipe naționale s-au înfruntat pe „Pancho Arena” din Felcsut, un sat la aproximativ 50 de km distanță de capitala Ungariei, Budapesta, în a noua rundă din preliminariile EURO 2024.

De cascadorii râsului! Mihăilă, ratare monumentală în Israel - România + Gest nesportiv pe final

În minutul 74 al partidei, tricolorii au scăpat pe un contraatac fulger. Răzvan Marin a țâșnit spre careul advers și, ajuns în interiorul careului, i-a pasat lui Valentin Mihăilă, care a ratat incredibil cu poarta goală.

• 10 minute mai târziu, Valentin Mihăilă l-a faultat pe Turgeman, iar centralul partidei a scos direct cartonașul roșu din buzunar

Echipele de start

• Israel: Glazer - Revivo, Goldberg, Vitor, Dasa - Gloukh, Lavi, Peretz - Khalaili, Zahavi, Turgeman

Rezerve:  Da Peretz, Jarafi - Shlomo, Baribo, Safuri, Gorno, Kanichowsky, Abo Fany, Kinda, Cohen, Glazer, Davidzada

Selecționer: Alon Hazan

• România: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu-cpt. – 14. Hagi, 9. Pușcaș, 19. Drăguș

Rezerve: 1. Niță, 16. Radu – 4. Rus, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 17. Fl. Coman, 20. Olaru, 21. Moruțan, 22. Mogoș, 23. Dumitrescu

Selecționer: Edward Iordănescu

Cum arată ultimele meciuri dintre România și Israel. Când au câștigat ultima dată tricolorii

Ultimul duel dintre cele două a fost în luna septembrie, în tur, când România și Israel au remizat pe Arena Națională, scor 1-1. Denis Alibec (minutul 27) și Oscar Gloukh (minutul 63) au marcat atunci.

Din 1999, România și Israel s-au întâlnit doar în jocuri de pregătire. Tricolorii au câștigat o singură dată în cinci partide. Israel s-a impus de trei ori, iar cele două naționale au remizat o singură dată.

• 29 martie 2022: Israel - România 2-2
  • 24 martie 2018: Israel - România 1-2
  • 3 martie 2010: România - Israel 0-2
  • 6 februarie 2008: Israel - România 1-0
  • 10 martie 1999: România - Israel 0-2

Făcând abstracție de partida din turul preliminariilor EURO 2024, ultima dată când România și Israel s-au întâlnit într-un meci oficial a fost tot în calificări, doar că pentru Campionatul European din 1996. România a învins atunci Israel cu 2-1, în retur (7 iunie 1995), și a făcut egal în tur, scor 1-1 (14 decembrie 1994).