Ianis Hagi nationala romaniei romania - irlanda de nord Nationala Ianis Hagi, după România - Irlanda de Nord 1-1 / Sursă Foto - Gabi Chirea
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 10:08
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 10:09

Ianis Hagi a bifat doar 15 minute vineri seară.

România a primit vizita Irlandei de Nord pe Arena Națională, într-un joc de pregătire încheiat 1-1. Dennis Man (minutul 23) și Jamie Reid (minutul șapte) au fost singurii marcatori ai confruntării.

Cum a fost surprins Ianis Hagi la finalul meciului România - Irlanda de Nord + Ce au făcut fanii adversarilor

Ianis Hagi a fost introdus pe finalul părții secunde. Selecționerul Edward Iordănescu l-a trimis în luptă pe fiul ”Regelui” în minutul 75, în locul lui Dennis Man.

• Ianis Hagi, după România - Irlanda de Nord 1-1 / Sursă Foto - Gabi Chirea

La final, Ianis Hagi s-a dus la fanii irlandezi aflați pe Arena Națională și a dat mâna cu ei. Unii dintre aceștia susțineau Rangers și i-au interpretat românului un cântec dedicat.

Ianis Hagi se află în acest moment la Deportivo Alaves în La Liga, trimis sub formă de împrumut de la Rangers, unde se va întoarce la finele actualei stagiuni.

Internaționalul român este cotat de site-urile de specialitate la 2.5 milioane de euro și a înscris două goluri pentru echipa din primul eșalon al Spaniei până acum.

Edi Iordănescu schimbă portarul împotriva Columbiei: ”Șanse mari să-l bag”

Cu Florin Niță în poartă, tricolorii au încasat un singur gol. În minutul șapte al confruntării, Jamie Reid a deblocat tabela de marcaj în urma assist-ului provenit de la Shea Charles.

”Lui Niţă am vrut să-i dau minute pentru că face lucruri foarte bune în Turcia. Sunt şanse mari pentru Moldovan, în Spania, pe terenul unde el activează. Să fie sub nasul spaniolilor. E important!”, a spus Edi Iordănescu, potrivit PrimaSport.

România va întâlni Columbia (marți, 26 martie, 21:30), Bulgaria (4 iunie, 15:00) și Liechtenstein (8 iunie, 22:00) înainte de Campionatul European din 2024, găzduit de Germania și transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.