Cristi Balaj i-a dat replica lui Basarab Panduru, după ce l-a criticat pe Daniel Bîrligea

Cristi Balaj Basarab Panduru daniel birligea Nationala Cristi Balaj
Data publicarii: Marti 17 Octombrie 2023, 09:47
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 09:48

Daniel Bîrligea a fost titular în România - Andorra.

Cele două echipe s-au întâlnit în a opta etapă a preliminariilor EURO 2024, în Grupa I, pe Arena Națională. Tricolorii au făcut show și au câștigat cu 4-0, în fața a peste 20 de mii de copii aflați în tribune.

Selecționerul Edward Iordănescu a mizat pe Daniel Bîrligea în primul „11” al României cu Andorra. Atacantul lui CFR Cluj a fost convocat pentru "dubla" cu Belarus și Andorra, după ce George Pușcaș a fost suspendat din cauza cumulului de cartonașe galbene.

După lecția de fotbal predată Andorrei, Basarab Panduru l-a criticat pe Daniel Bîrligea: „Eu am avut doar o problemă. Am spus de la început că Bîrligea nu era din filmul ăsta. Dar poate îți permiți la meciul ăsta să bagi pe oricine.

E un tânăr de perspectivă, poate nu a făcut rău. Dacă nu ăsta a fost motivul, atunci de ce? Spune-mi argumente. De ce e mai bun decât Alibec? Sau decât de Drăguș”, a spus Panduru la OrangeSport.

Iar Cristi Balaj, președintele lui CFR Cluj, i-a dat replica lui Basarab Panduru și a subliniat că poate dacă România ar fi câștigat cu Belarus, în deplasare, linia ofensivă ar fi arătat altfel pentru meciul cu Andorra.

„Panduru este prietenul meu și mi-e greu să comentez ceea ce spune, dar probabil că dacă am fi câștigat în meciul cu Belarus, linia ofensivă ar fi arătat altfel”, a spus Cristi Balaj, potrivit Fanatik.

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

• Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea
  • Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez