Ianis Hagi, lăudat de omul lui Răzvan Burleanu: "De mult nu am mai văzut așa ceva"

Ianis Hagi nationala romaniei Razvan Burleanu Superliga Ianis Hagi
Data publicarii: Marti 17 Octombrie 2023, 09:01
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 09:00

România - Andorra s-a încheiat 4-0.

Naționala a primit vizita Andorrei pe Arena Națională, în fața a peste 20 de mii de copii. Tricolorii au predat o lecție de fotbal și au urcat pe prima poziție în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Ianis Hagi și-a trecut numele pe tabela de marcaj în minutul 28 și i-a pasat decisiv lui Florinel Coman în minutul 50. La golul său, fiul „Regelui” s-a uitat la cameră și a spus: „România, te iubesc!”.

Andrei Vochin, consilierul președintelui Federației Române de Fotbal (FRF), Răzvan Burleanu, a vorbit despre gestul lui Ianis Hagi, despre care a spus că a fost un moment emoționant pentru el însuși.

„(n.r. despre gestul lui Ianis Hagi la gol) Ăla a fost un moment foarte emoţionant. De mult nu am mai auzit pe un român, nu neapărat fotbalist cu asemenea cuvinte frumoase. Pentru mine a fost un moment emoţionant. Eu îl ştiu încă de când era la prima sa naţională. Aşa a fost crescut!”, a spus Andrei Vochin, potrivit OrangeSport.

Pentru Ianis Hagi a fost doar al treilea gol la echipa națională de seniori, după 28 de apariții. Precedentele reușite ale mijlocașului au venit în preliminariile CM 2022, contra Macedoniei de Nord (3-2) și Germaniei (1-2).

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

• Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea
  • Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez