Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 17:38
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 15:03

Fiul „Regelui” a fost utilizat încă din primul minut cu Andorra.

România - Andorra s-a încheiat 4-0, pe Arena Națională care a găzduit peste 20 de mii de copii. FRF a fost sancționată de UEFA după incidentele din meciul cu Kosovo și la meci au putut fi prezenți doar copii sub 14 ani. Intrarea a fost gratuită.

Ianis Hagi a înscris un gol în minutul 28 și a oferit o pasă decisivă la reușita lui Florinel Coman din minutul 50, oferind o evoluție solidă pentru reprezentativa lui Edward Iordănescu. A fost primul gol pentru fiul „Regelui” din 2021.

Cornel Dinu, fost antrenor la Dinamo, a vorbit despre Ianis Hagi și a subliniat că fotbalistul încă nu s-a refăcut după accidentare și că încă nu e pregătit să participe în meciuri internaționale.

„Hagi, după părerea mea, nu este încă refăcut și nu știu dacă de data asta a fost folosit în spatele vârfului, într-o anumită postură, este locul lui. Părerea mea este că nu este încă de un nivel internațional pregătit.

Noi am marcat mai mult prin execuții individuale decât prin combinații, ceea ce înseamnă faptul că mai avem talente care pot avea execuții eficiente”, a spus Cornel Dinu, potrivit Fanatik.

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

• Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea
  • Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez