Dorinel Munteanu nationala romaniei Nationala Dorinel Munteanu
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 16:51
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 16:51

România a câștigat cu Andorra, scor 4-0.

Selecționata lui Edward Iordănescu a învins-o pe Andorra cu lejeritate, pe Arena Națională, în fața a peste 20 de mii de copii aflați în tribune. Tricolorii au devansat liderul Elveția în clasament și au obținut trei puncte esențiale în lupta pentru calificarea la EURO 2024.

Dorinel Munteanu, fost internațional român și actual antrenor la Oțelul Galați, a subliniat că Elveția nu merită să termine campania pe primul loc, având în vedere cum s-a prezentat împotriva Belarusului (3-3).

• Tehnicianul a precizat că își dorește ca naționala României să fie deja calificată până la meciul cu Elveția, pe care să-l trateze ca pe un antrenament

„Rezultatul e favorabil. Am văzut și meciul Elveției cu Belarus și cred că nici elvețienii nu sunt în cel mai bun moment. Mă așteptam la o victorie, rezultatele ne ajută să ne îndeplinim visul. Mă așteptam la primele două locuri, dar la cum s-a prezentat Elveția, nu merită să fie pe prima poziție.

Trebuie să tratăm cât mai bine meciul cu Israel, să-l câștigăm, iar mai apoi la partida cu Elveția să fie mai mult un antrenament, pentru public, să sărbătorim calificarea”, a spus Dorinel Munteanu, potrivit DigiSport.

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

• Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea
  • Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez