EXCLUSIV Ce a remarcat un fost internațional român la Ianis Hagi: "E obișnuit cu așa ceva"

Ianis Hagi Ciprian Marica nationala romaniei Nationala Ianis Hagi, mijlocașul lui Deportivo Alaves / Foto: Imago Images
Data publicarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 17:59
Data actualizarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 17:58

Ianis Hagi a înscris golul victoriei în Israel - România 1-2, care a propulsat naționala pe primul loc în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Naționala României s-a calificat matematic cu o rundă înainte de încheierea campaniei, astfel, la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, care va fi, de asemenea, transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO vara viitoare, începând cu 14 iunie.

Ianis Hagi și-a trecut în cont patru reușite până acum pentru naționala României. Cotat la patru milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, mijlocașul se află în acest moment la Deportivo Alaves.

Ciprian Marica, fost internațional român, a vorbit despre situația lui Ianis Hagi și a subliniat că fotbalistul e obținuit cu presiunea, având în vedere că tatăl său e legendarul fotbalist al reprezentativei, Gheorghe Hagi.

"Ianis e obișnuit cu presiunea, o are și a avut-o dintotdeauna. Să fii băiatul lui Gică Hagi... Ai o presiune în plus!", a spus Ciprian Marica pentru PRO TV și Sport.ro.

Ianis Hagi a fost legitimat de-a lungul carierei sale fotbalistice la echipe precum FC Viitorul Constanța (actuala Farul Constanța), Fiorentina, KRC Genk, Rangers și Deportivo Alaves.

• 1,82 m e înălțimea lui Ianis Hagi
  • 30 de prezențe are fotbalistul la națională
  • A împlinit 25 de ani pe 22 octombrie

Israel - România 1-2

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.

Cum arată clasamentul Grupei I din preliminariile EURO 2024 + Rezultatele din a 9-a etapă

1. România - 19 puncte (5 victorii, 4 remize, 0 eșecuri)
  2. Elveția - 17 puncte (4 victorii, 5 remize, 0 eșecuri)
  3. Israel - 12 puncte (3 victorii, 3 remize, 3 eșecuri)
  4. Kosovo - 11 puncte (2 victorii, 5 remize, 2 eșecuri)
  5. Belarus - 9 puncte (2 victorii, 3 remize, 4 eșecuri)
  6. Andorra - 2 puncte (0 victorii, 2 remize, 7 eșecuri)

Israel - România 1-2 ("Pancho Arena")

Elveția - Kosovo 1-1 ("St. Jakob-Park)

Belarus - Andorra 1-0 ("Szusza Ferenc")

În vara lui 2024, PRO TV, Pro Arena și VOYO vor transmite Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, unde Edward Iordănescu, alături de elevii săi, vor lua parte după ce s-au calificat cu o etapă înainte de finalul actualei campanii a preliminariilor.