EXCLUSIV Ciprian Marica, declarație în forță înainte de România - Elveția: "Trebuie neapărat să facem asta!"

Roâmnia - Elveția Ciprian Marica EURO 2024 Nationala Ciprian Marica
Data publicarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 16:25
Data actualizarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 17:18

Selecționata lui Edward Iordănescu s-a calificat deja la EURO 2024, după ce a învins-o pe Israel sâmbătă seară cu 2-1. Campionatul European începe vara viitoare pe 14 iunie și va putea fi urmărit pe PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Ciprian Marica, declarație în forță înainte de Roâmnia - Elveția: "Trebuie neapărat să facem asta!"

Ciprian Marica a oferit un interviu pentru PRO TV și Sport.ro și a subliniat că elvețienii nu sunt în cea mai bună formă și că naționala României trebuie neapărat să încheie actuala campanie a preliminariilor pe prima poziție.

• Tricolorii au nevoie doar de un rezultat de egalitate marți seară pe Arena Națională pentru a termina pe primul loc în Grupa I

"Nu că putem, trebuie să o terminăm! Jucăm acasă. Elvețienii nu sunt nici ei în cea mai bună formă a lor, iar românii vin cu un entuziasm și entuziasmul jucătorilor tineri. Va fi stadionul plin, probabil, ceea ce va fi un prilej și o mândrie să îți reprezinți țara, să ai atâția suporteri care te împing de la spate. Cred eu că România are prima șansă.

E clar că ne dorim să ajungem în urna a doua valorică și egalul sau victoria ne asigură lucrul ăsta. Vom întâlni echipe nu la fel de bune.

Până la urmă nu se știe niciodată. Campionatul ăsta european și, în general, meciurile de la EURO sunt cu totul și cu totul speciale. Jucătorii noștri sunt tineri, care își doresc să demonstreze, conștienți de faptul că au ajuns acolo și toți ochii sunt pe ei", a spus Ciprian Marica pentru PRO TV și Sport.ro.

Israel - România 1-2

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.

Cum arată clasamentul Grupei I din preliminariile EURO 2024 + Rezultatele din a 9-a etapă

1. România - 19 puncte (5 victorii, 4 remize, 0 eșecuri)
  2. Elveția - 17 puncte (4 victorii, 5 remize, 0 eșecuri)
  3. Israel - 12 puncte (3 victorii, 3 remize, 3 eșecuri)
  4. Kosovo - 11 puncte (2 victorii, 5 remize, 2 eșecuri)
  5. Belarus - 9 puncte (2 victorii, 3 remize, 4 eșecuri)
  6. Andorra - 2 puncte (0 victorii, 2 remize, 7 eșecuri)

Israel - România 1-2 ("Pancho Arena")

Elveția - Kosovo 1-1 ("St. Jakob-Park)

Belarus - Andorra 1-0 ("Szusza Ferenc")

În vara lui 2024, PRO TV, Pro Arena și VOYO vor transmite Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, unde Edward Iordănescu, alături de elevii săi, vor lua parte după ce s-au calificat cu o etapă înainte de finalul actualei campanii a preliminariilor.