Ce a observat Ilie Dumitrescu după prima repriză a încleștării România - Armenia

Ilie Dumitrescu Romania - Armenia Nationala Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Luni 11 Octombrie 2021, 22:51
Data actualizarii: Luni 11 Octombrie 2021, 22:58

România - Armenia e live pe Pro TV și Voyo.

România a intrat la pauză cu un avantaj minim, 1-0, în meciul cu Armenia din Grupa J a preliminariilor CM din Qatar. În meciul jucat luni seara pe stadionul Steaua, Mitriță a deblocat tabela în minutul 26, cu capul, în urma unui corner executat de Răzvan Marin.

Cu un joc solid în defensivă și cu o posesie ridicată grație unui compartiment median format din fotbaliști cu o tehnicitate ridicată, naționala lui Mirel Rădoi a reușit să controleze total jocul în primul act.

• Ilie Dumitrescu

Ilie Dumitrescu a evidențiat jocul de posesie

Fost mare jucător al naționalei, Ilie Dumitrescu a tras concluziile la pauză și a subliniat că tricolorii au în față o formație incomodă.

”Am controlat jocul, am avut 73% posesie, e un procentaj foarte bun. Ne-a reușit foarte bine contra-pressing-ul. Avem 1-0, adversarul nu ne-a pus probleme pentru că noi arătăm foarte bine atunci când se pierde mingea.

E un adversar incomod, care cedează deliberat terenul, dar a fost o repriză bună”, a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit digisport.ro