6-6 pentru Piti! Ciuleandra suna bine, ne distram! Romania 4 - 0 Andorra! "Si inca-odata mai flacai, hop! Sa vina Olanda!"

Romania Andorra Nationala
Data publicarii: Marti 11 Septembrie 2012, 22:22
Data actualizarii: Marti 11 Septembrie 2012, 22:53

INTRA SI COMENTEAZA CELE MAI TARI FAZE ALE MECIULUI!

Romania joaca primul meci de pe teren propriu din calificarile la Cupa Mondiala din 2014. Adversarul? Modest! Andorra vine dupa un 0-5 cu Ungaria pe teren propriu, in timp ce echipa lui Piturca s-a impus in Estonia cu 2-0.

Selectionerul nu face modificari importante in echipa pentru meciul acesta. Asa arata echipa pe care o va trimite diseara in teren.

19.50 Mai multi oameni au intrat gratis la meci! Acestia au profitat de neatentia organizatorilor cand au deschis portile pentru a le permite autocarelor cu echipele sa intre in interiorul national arena. Au fost mai multe probleme cu biletele. MIi de oameni au stat la coada azi, in conditiile in care bisnitarii au pus mana pe mii de bilete si le vindeau la suprapret.

Echipele de start:
Romania: Lobont - Matel, Chiriches, Gaman, Rat - Bourceanu, C. Lazar - Torje, Grozav, Tanase - Marica.
Antrenor: Victor Piturca.

Andorra: Gomes - Rodrigues, E. Garcia, Lima, Pujol - Vieira, Ayala, Gomez, Clemente, Lorenzo - M. Garcia.
Antrenor: Jesus Luis Alvarez.

LIVE TEXT:

Sa vina Olanda! Am castigat cu 4-0, gol la debut pentru Maxim, cate doua reusite pe repriza! Hai Romania!

Dupa doua meciuri avem parcurs perfect: 6 puncte si 6 goluri :)

Min 90+3. GOOOL MAXIM! Fabulos, trece de doi jucatori, intra in careu prin stanga, apoi trage puternic la coltul scurt! 4-0 si gol la debut!

Min 90. GOOOL GAMAAN! Centrarea Torje de pe stanga, cap Gaman din cadere, apoi mingea se duce in diagonala, la radacina barei, apoi in loveste pe portar si intra in plasa! 3-0!

Min 87. Lazar trage puternic de la 25 de metri, din voleu, insa mingea se duce pe centrul portii si e respinsa in fata

Min 86.  Moreno intra, iese Clemente

Min 85. Gicu Grozav face faza meciului, un dribling cu schimbare de directie in partea stanga a careului advers. Pasa nu ajunge in centru

Min 84. Avem corner, dupa mai multe pase consecutive, Rat centreaza, insa apararea Andorrei respinge

Min 80.  Tanase e schimbat, in huiduielile generale ale publicului! Intra Maxim, primul meci oficial la nationala!

Min 79. Peppe intra, iese Pujol, la Andorra

Min 79. Ayala s-a accidentat, Lazar trage pe langa

Min 75. Fanii fac SHOW, daca meciul lasa de dorit! Acum scandeaza numele lui Mihai Nesu si aplauda

Moment senzational! Toti fanii canta imnul Romaniei, in min 74., la fel cum fanii Angliei sau ai Irlandei faceau la EURO acum cateva luni

Min 73. Prima interventie a lui Tatarusanu, scoate centrarea lui Pujol

Min 72. Din nou Tanase! Trage peste de la distanta, publicul si-a pierdut complet rabdarea cu stelistul

Min 71. Actiune in careul nostru, Pujol trage peste din cinci metri, din cadere, si cere penalty. Se da out de poarta

Min 70.  la Andorra. Iese Garcia, intra Perez

Min 67. Alte fluieraturi, dupa ce Rat cere lovitura libera in marginea careului! Nu se da nimic

Min 65. Se fluiera copios pe National Arena! Tanase trage mult pe langa, de la distanta, fanii huiduie si cer golul trei!

Min 60. Rusescu primeste o pasa pe stanga de la Tanase si centreaza pe jos in careu! Era sa fie un autogol al Andorrei

Min 57. Rusescu l-a lovit in plex pe Ayala, jucatorul e cazut pe teren. Isi revine cu greu, Raul scapa fara cartonas

Min 54. Matel si-a revenit, dar se pare ca Marica s-a accidentat inca din prima repriza!  Ciprian e schimbat cu Rusescu. Debut pentru Rusescu

Min 52. Cartonas ||| || pentru Lima, dupa ce l-a lovit grav pe Matel

Min 51. Matel s-a accidentat urat! S-a intins dupa o minge in marginea terenului, insa a fost calcat pe genunchi de Lima.

Min 49. Triunghiuri de pase, in uralele publicului, intre Bourceanu, Lazar si Grozav

Min 46.  Schimbare interesanta in nationala Romaniei! Lobont a iesit, intra in locul sau Tatarusanu!

Stam bine la pauza, avem 2-0, la fel ca Ungaria acum cateva zile. Sa vedem daca terminam si noi cu 5-0 :) Revenim in 15 min cu repriza a doua.

Min 44. GOOOL ROMANIA! Am dat drumul la Ciuleandra! Lazar a marcat plasat, pe jos, de la 20 de metri!

Min 43. Matel face SHOW! :) A trecut in viteza de trei adversari, dar ultimul dribling l-a incurcat si a pierdut mingea!

Min 39. Nu vrea sa intre! Grozav nu poate marca din 8 metri, cu latul, in centrarea lui Tanase. Mingea se duce pe langa

Min 38. Faza superba a lui Rat! A stat la limita offsideului si a pasa scurt la Marica! Varful a centrat la intalnire, insa mingea s-a dus in corner

Min 33. Grozav trage bine de la 25 de metri, putin pe langa!

Min 30. Imediat dupa gol, pe stadion a inceput sa se auda Ciuleandra, celebra melodie populara romaneasca!

Min 29. GOOOOL TORJEEEE! 1-0 dupa o faza complicata in careu, lufturi ale apararii Andorrei, apoi un sut plasat, la coltul lung!

Min 27. Marica si Lazar au reusit sa rateze la aceeasi faza! Marica a sters cu capul mingea lui Torje, apoi a ajuns la Lazar, care, din cadere, a trimis slab

Min 26. Tanase vrea sa treaca mingea printre picioarele unui adversar. E corner, dar arbitrul nu vede. Arbitrajul pare de nivelul jocului din teren

Min 23. Sut din intoarcere, de la 11 metri, al lui Marica. Mingea e blocata

Min 21. Fanii incep sa-si piarda rabdarea, Andorra are un corner. Lobont prinde dupa ce mingea trece peste toata apararea

Min 18. Marica face si el un plonjon in careu, nu se da nimic. Romania incearca orice, arbitrul nu da nimic :)

Min 17. Dupa primul sfert de ora, tricolorii intarzie sa inscrie. Daca ne amintim ca Unguria - Andorra a fost 2-0 la pauza din doua faze fixe, incepem sa ne ingrijoram

Min 16. Torje cade la marginea careului, cere penalty, insa arbitrul nu da fault

Min 15. Tanase s-a accidentat la un duel cu unul dintre fundasii adversi, si-a revenit in cateva zeci de secunde

Min 14. Marica a tras puternic din lateral, la coltul scurt, insa a fost offside. Portarul scosese in corner

Min 12. Din nou centrare pentru Marica, de data asta de la Rat. Portarul Gomes retine in doi timpi

Min 9. Accelerare superba pe dreapta a lui Torje, centrare, iar Marica e la cativa centimetri de gol. Corner!

Min 8. Nu ne descurcam in centru, acolo unde Marica nu ajunge usor la pasele lui Torje

Min 5. Gazonul are din nou probleme. O brazda mai mare a sarit, arbitrul se uita mirat. Sa vedem daca va rezista pana la final cel de-al patrulea gazon de la inaugurarea National Arena

Min 4. Prima actiune mai periculoasa a Andorrei, am fost la un pas de rusine. O bolta trimisa cu capul, pe langa, dar Lobont era iesit si putea fi 0-1

Min 3. Se aud miile da fani care canta pentru Romania, atmosfera de meci mare!

Min 2. Marica a fost la un pas de o interceptie in careul advers, insa mingea i-a sarit