Blestemul ultimelor minute: generatia Facebook a primit gol in '78! Romania 1-1 Cehia!

Echipa nationala U17 Cehia EURO U17 Romania Nationala
Data publicarii: Marti 03 Mai 2011, 17:19
Data actualizarii: Marti 03 Mai 2011, 19:49

Nationala U17 debuteaza astazi la EURO impotriva Cehiei, de la ora 18.00 LIVE TEXT pe www.sport.ro. Imediat dupa vezi primele imagini din Serbia pe www.sport.ro!!!

Se termina meciul!

80' De la margine se arata 5 minute de prelungire!

In celalat meci al grupei, Olanda o conduce cu 2-0 pe Germania!

78' Salasovic inscrie cu un sut de la 30 de m!

73' Karafiat vede "galben"

71' Intra Buia in locul lui Himcinschi

69' Galben pentru Stratil

67' Iese Misu, accidentat, intra Birau

66' Vastag vede si el "galben" pentru un fault din spate!

64 Adamec vede "galben"

62' Stratil il schimba pe Kundratek

57' Misu vede "galben", lovitura libera pentru cehi, din marginea careului!

55' Acelasi Himicinshi trimite cu capul, din 5 m, putin pe langa poarta!

54' Nerad il schimba pe Holub

52'  GOOOOL ROMANIA! Himcinschi - patrundere pe dreapta si inscrie cu un sut la coltul scurt! Romanul vede "galben" pentru ca si-a scos tricoul.

43' Corner batut de Bumba, cap Himcinschi din 6 m, mingea trece putin pe langa!!

40' Iese Zdenek, intra Lukas Julis

A inceput a doua repriza!

Se termina prima repriza!

40' De la margine se arata 1 minut de prelungire!

39' Suteaza Rosu din marginea careului, mingea il loveste pe Bumba!

34' Kundratek sutează din zona punctului cu var, Putanu blocheaza!

33' Galben pentru Mitache, dupa un fault dur la mijlocul terenului

31' Misu recupereaza o minge la 40 de metri de poarta, se grabeste si trimite peste poarta

29' Schuller trimite de la 25 de m in bratele portarului ceh!

24' Bumba centreaza in careu, dar Himcinschi apuca doar sa devieze mingea. Retine fara probleme portarul ceh!

22' Kundratek vede "galben"

15'  Bate Rosu de la mare distanta, respinge gresit portarul ceh, Himcinschi incearca o reluare spectaculoasa din vole, pe langa poarta!

10' Bat cehii o lovitura libera de la 25 de m, retine Branescu!

3' Sut puternic de la 25 metri al lui Bumba, resping in corner cehii!

2' Bumba bate cornerul, Putanu reia cu capul, dar un ceh scoate de pe linia portii!!!

1' A inceput meciul! Repriza tine 40 de minute!

Echipele de start:

Romania: Branescu - Misu, Schuller, Putanu, Mitache - Taru, Vastag - Petresc, Rosu, Bumba - Himcinschi
Rezerve: Serban, Buia, Neag, Birau, Paius, Roman

Cehia: Zima - Karafiat, Adamec, Luftner, Salasovic, Svoboda, Zdenek, Kundratek, Holub, Sterba, Masek
Rezerve: Macej - Jan Filip, Nerad, Kadula, Julis, Stratil

17:20 Romania e sustinuta de zeci de fani, care asteapta sa intre pe stadion. Francisc Vastag se afla si el la meci, pentru a-si sustine baiatul! Ionut Lupescu si Mircea Sandu ii sustin si e pe juniori din tribune.

Vedeta nationalei Romaniei este portarul Laurentiu Branescu, de la Juventus Tornio. Acesta s-a intalnit la hotelul la care este cazata echipa in Belgrad cu colegul sau, cehul Lubos Adamec. Cei doi nu s-au menajat. "Am vorbit cu el, mi-a zis ca abia asteapta intalnirea cu Romania. Mi-a transmis ca nu avem nicio sansa. Eu i-am raspuns ca vedem noi care pe care" a declarat portarul roman in ProSport.

Cele doua echipe s-au mai intalnit in urma cu doi ani, iar cehii au castigat atunci cu 3-1. "Acum o sa fie altceva" crede atacantul Bumba.

Programul nationalei la CE din Serbia:

3 mai, 18.00: Romania - Cehia (Belgrad)
6 mai, 18.00: Romania - Olanda (Belgrad)
9 mai, 14.00: Romania - Germania (Smederevo)

►Faza grupelor va avea loc in perioada 3-9 mai; semifinalele se vor juca pe 12 mai, iar finala pe 15 mai

Cei 5 jucatori numiti de UEFA "de urmarit": Bogdan Tiru (atacant, Viitorul Constanta), Claudiu Bumba (fundas, FC Maramures Baia Mare), Darius Buia (mijlocas, LPS Banatul Timisoara), Fabian Himcinschi (atacant, Unirea Alba Iulia), Laurentiu Branescu (portar, Juventus)

Televiziunea care detine drepturile EURO U17, Eurosport, va transmite la acea ora Germania - Olanda, finala de la turneul precedent. Meciul poate fi urmarit LIVE TEXT pe www.sport.ro. Dupa meci vezi primele imagini cu nationala tot pe www.sport.ro!