România U21 - Spania U21 1-4! Naționala de tineret, fără replică în fața „Furiei Roja”

Echipa nationala U21 Campionatul European de Tineret Emil Sandoi Nationala U21
Data publicarii: Vineri 23 Septembrie 2022, 18:00
Data actualizarii: Vineri 23 Septembrie 2022, 20:10

România U21 a pierdut meciul amical disputat în compania reprezentativei similare din Spania, scor 1-4. Partida a marcat debutul lui Săndoi în noul mandat la națională.

România U21 - Spania U21 1-4

Pe Cluj Arena, Spania a deschis scorul în minutul 8, prin Abel Ruiz, şi şi-a majorat avantajul în minutul 16, când a înscris, din nou, Abel Ruiz. În minutul 35 atacantul român Jovan Markovic s-a accidentat şi nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit.

Riquelme a ridicat scorul la 3-0 pentru iberici în minutul 80. România a redus din diferenţă prin Miculescu, în minutul 86. Rezultatul final a fost stabilit de Riquelme în minutul 90.

FINAL

Min. 90+1: GOL Spania! Rodrigo Riquelme marchează cu un șut din 7 metri, după acțiunea excelentă a lui Camello.

Min. 86: GOOOL România! Miculescu avansează în flancul drept, pătrunde în careu și îl învinge pe Tenas cu un șut la colțul lung.

Min. 80: GOL Spania! Rodrigo Riquelme șutează din afara careului de 16 metri și îl învinge pe portarul României, Popa.

min. 61: Schimbări în echipa României! Emil Săndoi îi trimite pe teren pe Miculescu, Grameni și Ișfan, care îi înlocuiesc pe Lixandru, Sefer și Louis Munteanu.

Min. 53: Birligea încearcă să iasă în evidență printr-o „foarfecă” de efect, însă ratează complet execuția.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 40: „Tricolorii” trimit primul șut pe poarta lui Tenas! Birligea, care l-a înlocuit pe Markovic, pivotează în careul advers, apoi șutează în forță din lateral, însă Tenas respinge cu piciorul

Min. 35: Schimbare în echipa României! Daniel Birligea intră în locul lui Jovan Markovic, accidentat.

Min. 16: GOL Spania! Sefer greșește o minge la jumătatea terenului, spaniolii pleacă în ofesinvă spre poarta noastră, iar Ortega mai lovește o dată cu un șut din interiorul careului, la colțul lung.

Min. 8: GOL Spania! Gomez a centrat excelent în fața porții, de unde Abel Ortega a reluat cu capul în plasa porții lui Popa.

Min. 5: Spania au posesia balonului. „Tricolorii”, comasați în jumătate proprie de teren. Jucătorii lui Săndoi vor încerca, probabil, să lovească pe contraatac.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START

România U21: Popa - Țicu, Racovițan, Drăgușin, Dumitrescu - Lixandru, Screciu - Munteanu - Petrila, Sefer - Markovic; Antrenor: Emil Săndoi.

Spania U21: Tenas - Balde, Dozagarat, Garcia, Martinez - Gonzalez, Turrientes - Salvatierra, Sanchez, Gomez - Ortega; Antrenor: Luis de la Fuente.

Selecționata Under 21 a României s-a mutat la Cluj-Napoca, unde tricolorii vor disputa două meciuri amicale cu selecționatele similare din Spania (LIVE TEXT pe sport.ro astăzi, de la ora 18:00) și Țările de Jos.

Inițial, meciul cu Țările de Jos a fost programat pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, dar, după solicitarea clubului CFR Cluj de a proteja suprafața de joc și de a permite desfășurarea întregului proces de tratare a gazonului, partida a fost mutată pe Cluj Arena, acolo unde tricolorii vor întâlni și Spania, a explicat Federația Română de Fotbal.

România, gazdă alături de Georgia a Campionatului European Under 21 din 2023

Pentru selecționerul Emil Săndoi este o revenire pe banca tehnică a naționalei Under 21, pe care a mai pregătit-o între 2006 și 2013.

România este calificată din postura de țară gazdă (alături de Georgia) la Campionatul European Under 21 de anul viitor.

Lotul naționalei Under 21 a României

PORTARI: Robert Popa (U Craiova 1948), Otto Hindrich (Kisvarda / Ungaria), Szilárd Gyenge (AFK Csikszereda);

FUNDAȘI: Andres Dumitrescu (Sepsi OSK), Andrei Coubiș (AC Milan / Italia), Bogdan Racovițan (Rakow / Polonia), Victor Dican (FC Botoșani), Radu Drăgușin (Genoa / Italia), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Valentin Țicu (ACS Petrolul 52), Rareș Ispas (Sepsi OSK);

MIJLOCAȘI: Mihai Lixandru (CS Mioveni), Vlad Pop (CS Mioveni), Constantin Grameni (Farul Constanța), David Miculescu (FCSB), Antonio Sefer (Rapid), Alexandru Ișfan (FC Argeș), Octavian Popescu (FCSB), Alexi Pitu (Farul Constanța), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Damian Isac (UTA Arad), Marius Corbu (Academia Pușkaș / Ungaria);

ATACANȚI: Jovan Marković (Universitatea Craiova), Daniel Birligea (CFR Cluj), Louis Munteanu (Farul Constanța).