Cum arată sferturile Campionatului European de tineret: două dintre meciuri se joacă la București și Cluj-Napoca

Campionatul European U-21 nationala Georgiei Nationala Portugaliei nationala Spaniei nationala Ucrainei Nationala U21
Data publicarii: Miercuri 28 Iunie 2023, 08:29
Data actualizarii: Miercuri 28 Iunie 2023, 09:36

Naționala României a părăsit competiția încă din faza grupelor. Cealaltă gazdă a turneului, Georgia, s-a calificat în schimb în sferturi de pe primul loc.

Selecţionata Spaniei, cvintuplă campioană europeană de tineret, a câştigat Grupa B a Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia, după ce a smuls egalul cu Ucraina, 2-2, marţi seara, pe Stadionul Giuleşti din Bucureşti.

Spania - Ucraina 2-2 după ce ucrainenii au condus cu 1-0 și 2-1

Ucraina a condus de două ori, dar ibericii au revenit de fiecare dată şi au câştigat grupa la golaveraj.

Bogdan Viunik (43) a deschis scorul pentru echipa antrenată de Ruslan Rotan, dar ''La Rojita'' a egalat prin autogolul lui Ivan Jelizko (49).

Gheorghi Sudakov a adus din nou Ucraina în avantaj (81 - penalty), dar Abel Ruiz a închis tabela (90).

Ambele echipe erau deja calificate în sferturile de finală.

În celălalt meci al grupei, România a remizat cu Croaţia, 0-0, pe Stadionul Steaua.

Georgia, marea surpriză a turneului, și-a câștigat grupa

Georgia a reuşit, surprinzător, să câştige Grupa A, după 1-1 cu Olanda, la Tbilisi.

Gazdele au deschis scorul prin Zurab Davitaşvili (42), dar Kenneth Taylor a restabilit egalitatea la scurt timp (45+6). Taylor a trimis de două ori mingea în bară.

Portugalia s-a calificat dramatic, cu gol din penalty în minutul 89

Portugalia a izbutit o calificare dramatică, după ce a învins Belgia cu 2-1, prin golul lui Tiago Dantas (89 - penalty).

Joao Neves deschisese scorul pentru lusitani (56), dar Belgia a egalat prin Yorbe Vertessen (65).