VIDEO Ce semifinală de la Campionatul European Under-21 se joacă pe stadionul Steaua

Campionatul European under 21 Nationala Angliei nationala Israelului nationala Spaniei nationala Ucrainei Nationala U21
Data publicarii: Luni 03 Iulie 2023, 08:51
Data actualizarii: Luni 03 Iulie 2023, 08:53

Miercuri vom afla finalistele de la Euro U-21 din România și Georgia.

Selecţionatele Angliei şi Ucrainei s-au calificat, duminică, în semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia.

Anglia, parcurs perfect: 4 victorii consecutive, fără gol primit

Anglia a trecut în sferturi de Portugalia cu 1-0, la Tbilisi, prin golul marcat de Anthony Gordon (34).

Englezii au un parcurs perfect, cu patru victorii consecutive şi niciun gol primit.

Lusitanii au avut o bară în acest meci prin Henrique Araujo, într-un meci pe care l-au dominat în oarecare măsură, având o posesie de 53% şi 18-6 la şuturile la poartă (doar 4-3 pe spaţiul porţii).

Ucraina - Franța 3-1 la Cluj în sferturi

În alt sfert de finală, Ucraina a dispus de Franţa cu scorul de 3-1, la Cluj-Napoca.

''Les Bleuets'' au deschis scorul prin Ryan Cherki (19), dar apoi Ucraina a punctat prin Gheorghi Sudakov (32 - penalty, 44) şi Artem Bondarenko (86).

Unde se joacă semifinalele de la Euro U-21

Ucraina va juca în semifinale contra Spaniei, miercuri, pe Stadionul Steaua din Bucureşti (22:00).

Spania şi Ucraina au ocupat primele două locuri în Grupa B, din care a făcut parte şi România.

Meciul direct, disputat pe Stadionul Giuleşti, s-a terminat la egalitate, 2-2. Bogdan Viunik (43) a deschis scorul pentru echipa antrenată de Ruslan Rotan, dar ''La Rojita'' a egalat prin autogolul lui Ivan Jelizko (49). Gheorghi Sudakov a adus din nou Ucraina în avantaj (81 - penalty), dar Abel Ruiz a închis tabela (90).

Cealaltă semifinală va opune Anglia şi Israelul, tot miercuri, la Batumi.