O medalie muncită! David Popovici, locul trei în cursa de 100 m liber la Europeanul în bazin scurt, de la Otopeni

david popovici 100 m liber bazin scurt Campionatele Europene de natație în bazin scurt campionatul european de inot Natație David Popovici, la CE de înot în bazin scurt/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 19:24
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 19:35

David Popovici a cucerit medalia de bronz în proba de 100 m liber, duminică seara, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni.

Înotătorul român a fost cronometrat cu timpul de 46.05, fiind devansat de francezul Maxime Grousset, 45.46 şi de Alessandro Miressi, 45.51.

David Popovici a început foarte slab, fiind pe ultimul loc după prima lungime de bazin, apoi a fost pe 7 la 50 şi 75 m, dar a avut un finiş impresionant, reuşind să câştige bronzul.

Reprezentatul nostru fusese înregistrat cu al doilea timp din serii (46.70) şi cu al şaselea din semifinale (46.48).

Vineri seara, Andrei Ungur a câştigat prima medalie pentru România la Europenele de la Otopeni, bronz în proba de 100 m spate. România a participat competiția continentală cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi) şi a încheiat cu două medalii de bronz.

David Popovici și momentul care i-a schimbat viața când avea 12 ani

David Popovici a vorbit, într-un interviu pentru European Aquatics, despre un moment de referință care i s-a întâmplat când avea 12 ani.

"Îmi amintesc că mergeam la competiţii când aveam 12 ani şi i-am întâlnit pe Danas Rapšys şi Katinka Hosszu; au venit la un Campionat Internaţional al României şi faptul că le-am văzut acolo m-a ajutat să îmi crească motivaţia. Dacă şi pe mine copiii mă pot vedea aşa, atunci este cel mai bun lucru pe care îl pot face pentru ei", a povestit sportivul de la CS Dinamo.

"După cum văd eu lucrurile, aveam două opţiuni: să fiu trist sau supărat că nu am câştigat sau să încerc să învăţ de ce nu am câştigat", îşi aminteşte Popovici despre momentele de după încheierea programului de concurs.