FOTO Vlad Stancu face valuri în natație! A luat argint la Europeanul de juniori, în proba de 800 m liber + Barem A pentru JO 2024
![Vlad Stancu face valuri în natație! A luat argint la Europeanul de juniori, în proba de 800 m liber + Barem A pentru JO 2024 Vlad Stancu 800 m liber Vlad Stancu medalie](https://res.sport.ro/assets/sport/2023/07/08/image_galleries/786124/vlad-stancu-face-valuri-in-natatia-mondiala-a-luat-argint-la-europeanul-de-juniori-in-proba-de-800-m-liber_2_size6.jpg)
Delegația condusă de șefa FRNPM, Camelia Potec, impresionează în Serbia.
Vlad Stancu a cucerit, sâmbătă seară, medalia argint în proba de 800 m liber, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Belgrad, cu un timp care reprezintă realizarea baremului A pentru Jocurile Olimpice de la Paris, dar şi un nou record naţional.
Timpul său la capătul cursei a fost de 7:49.68 min. Vlad a fost întrecut doar de către bulgarul Mitsin Petar (7:47.45 – nou record european de juniori).
A patra medalie pentru România la Europeanul din Serbia
Vlad Stancu a reuşit la Belgrad şi realizarea baremului A pentru JO Paris şi în proba de 1.500 m.
Pentru delegaţia României, aceasta este a patra medalie cucerită la Belgrad. Până acum Vlad Mihalache a cucerit argintul la 200 m fluture, Vlad Stancu a cucerit argintul la 1.500 m liber, iar Daria Silişteanu a cucerit medalia de bronz la 50 m spate.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News