NEWS ALERT Vlad Stancu, tactică fabuloasă! Românul a luat argint la 800 m liber după o cursă excelent gândită

Vlad Stancu europenele de inot Vlad Stancu - medalie Sporturi
Data publicarii: Sambata 09 Iulie 2022, 18:51
Data actualizarii: Sambata 09 Iulie 2022, 19:46

România a cucerit șapte medalii la competiția din Otopeni, cu o zi înaintea finalului competiției.

Vlad Stancu (CSA Steaua) a cucerit sâmbătă seara medalia de argint în proba de 800 m liber a Campionatului European de juniori de la Otopeni.

Sportivul tricolor a încheiat proba de anduranță cu timpul de 7:54,02, cucerind astfel a doua saa medalie la CE de juniori. Pe primul loc s-a clasat italianul Lorenzo Galossi, cu timpul de 7:52,04, iar pe ultima treaptă a podiumului a urcat polonezul Krzysztof Chmielewsky, cu 7:56,81.

Vlad Stancu, strategie genială

Vlad Stancu și-a dozat efortul cu inteligență. Plecat de pe culoarul 7, puștiul în vârstă de 16 ani a tras cu coada ochiului la adversari și a văzut în ce ape se scaldă.

Înotătorul din lotul României a parcurs cei 800 m cu o partitură bine stabilită. A stat la cutie jumătate din cursă, menținându-se pe locul 4 până la 400 de metri, apoi a forțat și cu două lungimi înainte de final se afla pe poziția a treia.

La 700 de metri, cu ultimele resurse de energie, a sprintat și a trecut pe locul secund, poziție pe care și-a păstrat-o până la final.

• A fost cea de-a doua medalie cucerită de sportivul de la Steaua după aurul luat la 1.500 m liber, cu 15:05,47.

Delegaţia României a câştigat până acum şapte medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 4 de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi 3 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.