David Popovici îi motivează! Medalie de argint pentru românul Andrei Anghel la Jocurile Mondiale Universitare

david popovici andrei anghel medalie de argint Natație
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 04 August 2023, 21:46
Data actualizarii: Vineri 04 August 2023, 21:54

România are trei medalii câştigate la Universiada de vară (fiind pe locul 35), argint prin înotătorul Andrei Anghel (50 m spate) şi bronz prin înotătorul Denis Popescu (100 m spate) şi atletul Mihai-Sorin Dringo (400 metri).

Înotătorul român Andrei Anghel a câştigat medalia de argint în proba de 50 metri spate, vineri, la Jocurile Mondiale Universitare de vară de la Chengdu (China).

Andrei Anghel a fost cronometrat cu timpul de 25 sec 06/100, fiind devansat de italianul Simone Stefani, cu 24 sec 98/100. Denis Popescu s-a clasat pe locul cinci, cu 25 sec 29/100.

Andrei Ungur s-a oprit în seriile probei de 100 m liber (50 sec 76/100).

În turneul de baschet masculin, România a învins Coreea de Sud cu 66-55 (10-15, 14-14, 22-10, 20-16), în primul meci pentru locurile 5-8.

Bogdan Nicolescu a fost cel mai bun tricolor, cu 15 puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive. Ştefan Grasu a adăugat 10 p, 3 rec, Emanuel Căţe a contribuit cu 4 p, 12 rec, 3 pd, iar Edward Petrescu a reuşit 11 p, 6 rec.

România va întâlni Finlanda pentru poziţiile 5-6, în data de 6 august.

La tenis de masă, în proba feminină de simplu, Tania Plăian a dispus în optimi de taiwaneza Tung-chuan Chien cu 4-2, dar a pierdut sfertul de finală cu chinezoaica Shang Zhao, cu 0-4. Adina Diaconu a fost învinsă şi ea în sferturi, de japoneza Kyoka Idesawa, cu 4-1, după ce trecuse în optimi de Wing Lam Ng (Hong Kong) cu 4-2.

Atletul Cristian-Gabriel Voicu s-a clasat pe locul 5 în seria a patra a probei de 800 metri (1 min 50 sec 18/100).

China este lider detaşat, cu 61 de medalii de aur, 21 de argint şi 20 de bronz, urmată de Coreea de Sud (17-13-17) şi de Japonia (15-16-22) etc.

România este reprezentată de 40 de sportivi la 5 discipline (atletism, baschet, gimnastică ritmică, înot şi tenis de masă) la cea de-a 31-a ediţie a Jocurilor Mondiale Universitare de vară care desfăşoară în perioada 28 iulie - 8 august la Chengdu (China).