„Arbitrul ne-a tot chemat pe parcursul meciului!” Căpitanul lui AC Milan, nemulțumit de arbitraj după victoria cu Napoli

Davide Calabria AC Milan Istvan Kovacs Napoli Liga Campionilor
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 09:29
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 09:30

AC Milan și Napoli s-au duelat în manșa tur a sferturilor de finală UEFA Champions League, scor 1-0.

Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, adusă de golul marcat în minutul 40 de Bennacer, din pasa lui Rafael Leao. Partida a fost una extrem de tensionată, iar cel delegat să „țină totul sub control” a fost Istvan Kovacs. Lăudat în repetate rânduri pentru prestațiile avute de-a lungul timpului, arbitrul român a fost dur criticat în urma meciului de pe San Siro.

Fanii lui Napoli nu au avut milă de „centralul” român, însă nici Spalletti și foștii fotbaliști nu l-au „iertat” pentru deciziile luate în timpul meciului. Nici căpitanul lui AC Milan nu s-a arătat mulțumit de arbitraj, Calabria reclamând cartonșul galben pe care l-a încasat în prelungirile partidei, după ce a mers să ceară explicații arbitrului.

Davide Calabria: „Al patrulea arbitru m-a îndepărtat!”

Davide Calabria a vorbit despre arbitraj, dezvăluind că Istvan Kovacs le spusese lui și lui Di Lorenzo că există probleme cu VAR-ul. Fundașul s-a arătat nemulțumit de avertismentul primit, punctând că el, în calitate de căpitan, ar fi trebuit să poată discuta cu arbitrii partidei.

„Arbitrul ne tot chema pe mine și Di Lorenzo pe parcursul meciului pentru că au fost probleme cu VAR-ul, care mergea și nu mergea. Mie mi s-a părut că e penalty, la finalul meciului am mers să îi cer explicații, al patrulea arbitru a fost cel care m-a îndepărtat. Dacă eu nu pot vorbi cu arbitrul în calitate de căpitan, atunci cine poate?

E un cartonaș galben stupid, nu înțeleg de ce nu pot vorbi în calitate de căpitan. Mi se pare complet inutil să vorbesc despre un cartonaș galben pe care nu ar fi trebuit să îl primesc”, a declarat Calabria conform football-italia.net