Viață grea pentru Horațiu Moldovan. Ce scrie Gazzetta dello Sport după Inter - Atletico

Horatiu Moldovan Atletico Madrid Diego Simeone Inter Milano Jan Oblak Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 21 Februarie 2024, 08:38
Data actualizarii: Miercuri 21 Februarie 2024, 08:36
Horațiu Moldovan (26 de ani) a fost din nou rezerva lui Jan Oblak (31 de ani) la Atletico Madrid.

Oblak, integralist în partida Inter Milano - Atletico Madrid 1-0, din turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, a avut patru parade pe "Giuseppe Meazza", însă nu a putut face nimic la unicul gol al meciului, înscris de Marko Arnautovic, în minutul 79.

Jan Oblak, desemnat cel mai bun jucător al lui Atletico Madrid după partida cu Inter. Horațiu Moldovan, în continuare rezervă

Goalkeeper-ul sloven a fost desemnat de ziarul italian Gazzetta dello Sport cel mai bun jucător al lui Atletico Madrid contra lui Inter.

"A dat un sentiment de siguranță absolută, iar acest lucru nu este nou. I-a blocat pe Thuram și Lautaro, făcând să pară totul simplu. A cedat doar la șutul lui Arnautovic", au scris italienii, care l-au notat cu 7 pe Oblak.

Alți remarcați din tabăra lui Atletico Madrid au fost Axel Witsel, Jose Maria Gimenez, Samuel Lino și Antoine Griezmann, toți notați cu 6,5. Cel mai slab jucător în viziunea italienilor a fost Rodrigo de Paul, notat cu 5.

Oblak a fost lăudat și de publicația spaniolă Mundo Deportivo: "Remarcabil. A fost foarte sigur la toate acțiunile din prima și a doua repriză. L-a oprit inclusiv pe Lautaro, însă nu a putut ajunge la mingea șutată de Arnautovic din care a rezultat golul".

Pentru Horațiu Moldovan a fost al șaptelea meci din tot atâtea posibile în care este rezervă neutilizată la Atletico Madrid. Diego Simeone l-a preferat pe Jan Oblak atât la meciurile din LaLiga și Champions League, cât și la cele din Cupa Spaniei.

• 30 iunie 2028 este data la care expiră contractul lui Jan Oblak cu Atletico Madrid

Returul dintre Atletico Madrid și Inter Milano este programat pe 13 martie, de la ora 22:00, în Spania.