Tunarii tintesc spre Hategan dupa infrangerea din Liga. Wenger il critica pe arbitrul roman, dupa ce l-a eliminat pe Giroud

Liga Campionilor Arsenal Arsene Wenger Ovidiu Hategan uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 17 Septembrie 2015, 17:49
Data actualizarii: Joi 17 Septembrie 2015, 18:45

Arsenal a pierdut cu 1-2 meciul cu Dinamo Zagreb, aseara (VIDEO AICI)
Toate rezumatele partidelor din UCL sunt AICI

Arsenal a pierdut meciul disputat in prima etapa a grupelor Ligii Campionilor la Zagreb, scor 1-2. Englezii au fost invinsi de echipa lui Zoran Mamic prin golurile marcate de Pivaric si Fernandes si au jucat mai bine de o repriza in inferioritate numerica.

Partida de la Zagreb a fost condusa de romanul Ovidiu Hategan, cel mai bine cotat central al nostru la UEFA. Hategan l-a eliminat pe Oliver Giroud destul de usor, acordandu-i acestuia doua galbene in decurs de cateva minute, lucru care l-a nemultumit pe Arsene Wenger.

Antrenorul francez a recunoscut ca echipa sa nu a facut cel mai bun meci, dar nu l-a iertat pe Hategan: "Ne-a eliminat prea usor un om. A gresit".

"Cred ca la primul gol al celor de la Dinamo Zagreb a fost ofsaid si eiminarea a fost o decizie prea dura. Echipa nu a fost la cel mai bun nivel, dar nici arbitrul nu a fost.

Cei de la Dinamo Zagreb ne-au oprit de multe ori si nu au fost sanctionati. Consider ca arbitrul s-a grabit la al doilea cartonas galben acordat lui Giroud si a gresit.

Primul cartonas galben a fost din vina lui Giroud, pentru ca a protestat, dar la al doilea a avut ghinion. A fost un accident. Nu cred ca l-a vazut pe Pinto. Nu il inteleg pe arbitru, pentru ca nu a fost faza de cartonas. Trebuia sa acorde mai multe cartonase galbene, la alte faze", a spus Wenger, potrivit The Guardian.

Gerrard si Ferdinand dau vina pe Giroud

Daca Wenger i-a transmis lui Hategan ca i-a eliminat prea usor un om, fostii rivali din campionat, Steven Gerrard si Rio Ferdinand, au dat vina pe fotbalist.

Cei doi au comentat la BT Sport jocurile din UCL, acestia spunand: "Oliver Giroud poarta intreaga vina. El a gresit, a luat doua galbene prostesti si a stricat jocul", a spus Gerrard.