VIDEO Trei români s-au calificat în play-off-ul Champions League + meci ireal pe Velodrome între Olympique Marseille și Panathinaikos, cu gol decisiv în '90+9 din penalty

play-off champions league bogdan racovitan Deian Sorescu Ianis Hagi Olympique Marseille Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 16 August 2023, 08:22
Data actualizarii: Miercuri 16 August 2023, 08:28

Marți seara s-au disputat partidele din turul 3 preliminar al competiției.

Rakow Czestochowa şi Glasgow Rangers s-au calificat, marţi seara, în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, după rezultate pozitive obţinute în deplasare, în manşa secundă a turului al treilea preliminar.

Bogdan Racovițan, integralist la Rakow, Deian Sorescu a intrat în a doua repriză

Campioana Poloniei a dispus de Aris Limassol cu 1-0, în deplasare, după ce câştigase şi pe teren propriu, cu 2-1.

Fundaşul român Bogdan Racoviţan a fost integralist la Rakow, iar mijlocaşul Deian Sorescu a intrat în minutul 53.

Ianis Hagi, din nou doar rezervă la Rangers

Rangers a remizat în deplasare cu Servette Geneva, 1-1, după ce vicecampioana Scoţiei se impusese în meciul de la Glasgow cu scorul de 2-1.

Internaţionalul român Ianis Hagi a fost şi de această dată rezervă la Rangers.

Capăt de drum în Champions League pentru KI Klaksvik din Feroe

FC Copenhaga a avut nevoie de lovituri de departajare (4-2) pentru a trece de Sparta Praga, după ce scorul a fost egal, 3-3, la capătul prelungirilor.

Feroezii de la KI Klaksvik au cedat după prelungiri în faţa echipei Molde FK, 0-2, după ce insularii câştigaseră în prima manşă cu 2-1. Klaksvik va evolua în play-off-ul Europa League.

Drama lui OM pe Velodrome: gol primit în minutul 90+9 din penalty și eliminare la loviturile de departajare

Panathinaikos a eliminat-o dramatic pe Olympique Marseille din Liga Campionilor, după ce s-a impus cu 5-3 la loviturile de departajare.

”Pao” s-a impus în prima manşă cu 1-0, iar OM avea 2-0 după prima repriză, prin ''dubla'' gabonezului Pierre-Emerick Aubameyang (2, 45+1).

Echipa greacă a reuşit in extremis să trimită meciul în prelungiri, după un penalty transformat de Fotis Ioannidis (90+9 - penalty).

Olympique a marcat un gol prin Vitinha (110), dar a fost anulat de VAR, astfel că soarta calificării s-a decis la penalty-uri, Panathinaikos transformând toate loviturile, prin Fotis Ioannidis, Bernard, Laszlo Kleinheisler, Sebastian Palacios şi Filip Mladenovic, în timp ce OM a înscris doar trei, prin Jordan Veretout, Ismaila Sarr şi Vitinha, după ce Matteo Guendouzi a ratat-o pe prima (a apărat portarul italian Alberto Brignoli).

Rezultatele de marți din turul 3 preliminar Champions League

Sparta Praga (Cehia) - (+) FC Copenhaga (Danemarca) 3-3, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare (0-0, în prima manşă)

Aris Limassol (Cipru) - (+) Rakow Czestochowa (Polonia) 0-1 (1-2, în prima manşă)

Sturm Graz (Austria) - (+) PSV Eindhoven (Olanda) 1-3 (1-4, în prima manşă)

(+) Molde FK (Norvegia) - KI Klaksvik (Feroe) 2-0, după prelungiri (1-2, în prima manşă)

(+) Galatasaray Istanbul (Turcia) - Olimpija Ljubljana (Slovenia) 1-0 (3-0, în prima manşă)

TSC Backa Topola (Serbia) - (+) Sporting Braga (Portugalia) 1-4 (0-3, în prima manşă)

Olympique Marseille (Franţa) - (+) Panathinaikos Atena (Grecia) 2-1, după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare (0-1, în prima manşă)

(+) Maccabi Haifa (Israel) - Slovan Bratislava (Slovacia) 3-1 (2-1, în prima manşă)

Servette Geneva (Elveţia) - (+) Glasgow Rangers (Scoţia) 1-1 (1-2, în prima manşă)

Dinamo Zagreb (Croaţia) - AEK Atena (Grecia) 1-2

* Meciul AEK - Dinamo Zagreb, din manşa secundă, va avea loc pe 19 august.

* Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în play-off-ul Ligii Campionilor.