Tom Ovrebo, amenintat cu MOARTEA! "Te vom urmari si te vom ucide!"

Barcelona Chelsea Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 07 Mai 2009, 14:25
Data actualizarii: Joi 07 Mai 2009, 14:30

Arbitrul norvegian Tom Henning Ovrebo, care a oficiat la centru partida Chelsea - FC Barcelona, din mansa retur a semifinalelor Ligii Campionilor, a fost scos pe ascuns din Anglia, joi, sub escorta politistilor, dupa ce acesta a primit amenintari cu moartea, informeaza cotidianul Daily Mail.

Potrivit sursei citate, arbitrul norvegian a fost aspru criticat in Anglia pentru prestatia de la meciul cu FC Barcelona, scor 1-1, rezultat in urma caruia formatia catalana s-a calificat in finala Ligii Campionilor. Lui Ovrebo i s-a reprosat ca nu a acordat mai multe lovituri de pedeapsa in favoarea formatiei Chelsea, golul calificarii Barcelonei fiind inscris in minutele de prelungire ale intalnirii.

La finalul partidei, atacantul ivorian al echipei Chelsea, Didier Drogba, a avut o reactie extrem de nervoasa, la fel ca si alti jucatori de la Chelsea, precum Michael Ballack si John Terry. Drogba a intrat pe teren si s-a indreptat spre arbitru, tipand in directia aceastuia. El a fost retinut de coechipieri si de reprezentanti ai UEFA.

Daily Mail noteaza ca politia a fost preocupata de securitatea norvegianului, astfel incat a schimbat hotelul unde acesta a fost cazat si a organizat iesirea secreta a acestuia din Anglia.

Oficiali ai politiei din Oslo, unde locuieste Ovrebo, au anuntat ca investigheza amenintarile aparute pe Internet la adresa arbitrului, fanii englezi postand adresa acestuia si amenintand ca "il vor urmari" si "il vor ucide".