Manchester City Champions League Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 18 Aprilie 2024, 14:26
Data actualizarii: Joi 18 Aprilie 2024, 14:26

A fost spectacol pe Etihad la meciul dintre Real Madrid și Manchester City, din sferturile de finală ale UEFA Champions League.

După ”thriller-ul” din tur, scor 3-3, Real Madrid s-a calificat în semifinale, după ce s-a impus pe terenul lui City cu 1-1 (4-3 d.l.d.).

Meme-urile apărute după ce Real Madrid s-a calificat în semifinalele Champions League

Formația pregătită de Carlo Ancelotti a deschis scorul încă din minutul 12, dar, mai apoi, ”Cetățenii” lui Guardiola au pus stăpânire pe joc, iar până la finalul celor 90 de minute a fost asediu la poarta lui Andriy Lunin. De Bruyne a marcat abia în minutul 76, după o greșeală a lui Rudiger și a trimis meciul în prelungiri.

Cele două echipe nu au mai reușit să marcheze, iar partida s-a decis la loviturile de departajare, unde Real Madrid a fost mai bună.

Manchester City era văzută drept favorită certă, iar faptul că Real Madrid s-a calificat în semifinale după ce au învins formația lui Pep Guardiola chiar la ea acasă a provocat isterie pe rețelele sociale.

Fanii fotbalului au realizat meme-uri care mai de care mai amuzante. La fel ca în tur, Haaland a fost principala ”victimă”, iar Andryi Lunin a devenit eroul lui Real Madrid în viziunea spaniolilor.