Sheriff Tiraspol Champions League Inter Milano Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 19 Octombrie 2021, 23:38
Data actualizarii: Miercuri 20 Octombrie 2021, 00:08

Inter Milano a trecut fără prea mari probleme de Sheriff Tiraspos, scor 3-1, pe teren propriu, în etapa a treia a grupelor Champions League.

Revelația acestui sezon al Ligii Campionilor, Sheriff Tiraspol, s-a împotmolit în italia. Moldovenii au cedat fără drept de apel în fața campioanei Italiei.

Dzeko a deschis scorul, în minutul 34, pentru italieni, din pasa lui Vidal. Moldovenii au restabilit egalitatea în minutul 52, prin Thill și reîncepeau să creadă într-un nou rezultat mare.

Vidal, în minutul 58, și De Vrij, în minutul 67, le-au spulberat visele moldovenilor și i-au adus victoria lui Inter, scor 3-1.

Sheriff, prima echipă din Republica Moldova calificată în grupele Ligii Campionilor

Trupa din Moldova a fost repartizată în grupa D, acolo unde se luptă cu Inter Milano, Real Madrid și Shakhtar Donetsk pentru un loc în primăvara europeană.

Pentru a ajunge în grupe, trupa pregătită de ucraineanul Yuriy Vernydub a trecut în playoff de Dinamo Zagreb. După 3-0 pe teren propriu, gruparea din Tiraspol a gestionat excelent returul de la Zagreb, încheiat 0-0.

Până la playoff, Șheriff Tiraspol, intrată în competiție încă din primul tur preliminar, a trecut de Teuta, din Albania, 5-0 scor general, Alashkert, reprezentanta Armeniei, 4-1, și Steaua Roșie Belgrad, 2-1 în dublă manșă.