Pellegrini a atacat dur arbitrajul de la City - Barca. Tata Martino: "Rezultatul e just!"

Manuel Pellegrini fc barcelona Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 19 Februarie 2014, 12:51
Data actualizarii: Miercuri 19 Februarie 2014, 12:50

►Drumul spre Torino incepe joi, ora 20:00, Dnepr – Tottenham in direct Sport.ro si Voyo.ro!

Antrenorul Gerardo Martino considera just rezultatul partidei pe care formatia sa, FC Barcelona, a castigat-o, marti, cu scorul de 2-0, in deplasare, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

"Am avut intentia de a castiga si asa am gandit strategia pentru acest meci. Din acest punct de vedere, rezultatul mi se pare just. Este adevarat ca timp de zece minute in prima repriza si uneori in cea de-a doua am pierdut un pic controlul meciului si le-am oferit celor de la City posibilitatea de a avea ocazii. De fiecare data, a fost periculos pentru noi. Sunt multumit de rezultat. Am jucat bine in primele 90 de minute, dar mai sunt inca 90. Vom incepe mansa a doua ca si cum scorul general ar fi 0-0. Am reusit o perfomanta in deplasare si trebuie sa o repetam. Nu uitam ca in urma cu 15 zile am pierdut impotriva Valenciei, dar acum suntem intr-o buna perioada. City m-a suprins pentru ca nu ma asteptam sa joace Kolarov", a declarat "Tata" Martino.

Echipa engleza Manchester City, cu portarul Costel Pantilimon pe banca de rezerve, a fost invinsa pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), de formatia spaniola FC Barcelona, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor. Golurile invingatorilor au fost marcate de Messi '54 din penalti si Dani Alves '90. Din minutul 53, City a evoluat cu un jucator mai putin, dupa eliminarea lui Demichelis. Partida retur se va disputa la 12 martie.

Antrenorul echipei Manchester City, Manuel Pellegrini, l-a acuzat pe arbitrul suedez Jonas Eriksson ca a decis rezultatul meciului de marti, dictand nejustificat un penalti.

Sursa: Mediafax