VIDEO/ Final nebun de meci cu doua goluri in ultimele 4 minute: Zenit 3-2 Benfica! Semak de la Zenit a dat golul anului, cu calcaiul!

Zenit Sankt Petersburg Benfica Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 16 Februarie 2012, 06:23
Data actualizarii: Joi 16 Februarie 2012, 06:25

Zenit a castigat turul din optimile Ligii cu Benfica, fosta adversara a Otelului, si a dat golul anului 2012.

Meci nebun in Rusia intre Zenit si Benfica. In ultimele 4 minute de joc s-au dat doua goluri, iar rusii pleaca cu un avantaj minim pentru retur.

Maxi Pereira a deschis scorul in min 21, Shirokov a egalat 7 minute mai tarziu. In min 71, Semak a marcat cu calcaiul, Cardozo a egalat in min 87, pentru ca un minut mai tarziu sa inscrie din nou Shirokov si meciul sa se incheie 3-2 pentru Zenit.

ECHIPELE DE START

ZENIT: Zhevnov, Anyukov, Alves, Lombaerts, Kerzhakov, Hubocan, Shirokov, Zyryanov, Fayzulin, Denisov, Kanunnikov

BENFICA: Artur, Maxi Pereira, Emerson, Luisao, Oscar Cardozo, Bruno Cesar, Rodrigo, Gaitan, Matic, Garay, Witsel

CLICK AICI PENTRU VIDEO!

FAZELE MECIULUI:

Min 1. A inceput partida
Min 10. Pana in acest moment, niciuna dintre echipe nu a avut o ocazie la poarta adversa.
Min 14. Luisao vede un galben.
Min 21. GOL BENFICA, 0-1! Maxi Pereira inscrie cu un sut de la 5 metri, dupa ce portarul a respins o lovitura libera batuta excelent de Cardoso.
Min 22. Gaitan respinge aiurea o minge si este la un pas de autogol.
Min 23. Kerzhakov trage de la 6 metri, respinge Artur!
Min 27. Shirokov trage peste poarta de la 13 metri.
Min 28. GOL ZENIT, 1-1! Shirokov egaleaza cu un sut de la 11 metri.
Min 43. Sut deviat care trece prin fata portii Benficai, cei de la Zenit nu pot sa reia pe poarta si portughezii resping.
Min 45. Pauza.
Min 46. A inceput repriza a doua.
Min 56. Gaitan recupereaza o mingea in flancul drept la 30 de metri de poarta adversa, trece de doi jucatori si incearca sa inscrie cu un sut din unghi.
Min 65. Kerzhakov trage mult pe langa poarta din unghi
Min 68. Kanunnikov trage de la 15 metri peste poarta
Min 69. Gaitan reia din 6 metri la coltul lung, mingea e respinsa cu greu de cei de la Zenit
Min 71. GOL ZENIT, 2-1! Semak inscrie cu calcaiul din 4 metri pe langa portar
Min 76. Kerzhakov trage din 8 metri in plasa laterala
Min 87. GOL BENFICA, 2-2! Portarul lui Zenit respinge gresit in fata o centrare, Cardozo este acolo si marcheaza
Min 88. GOL ZENIT, 3-2! Shirokov inscrie dupa ce Maxi Pereira a gresit grav in careu.