Moyes a reusit o calificare senzationala! Victoria sa a intrat in istorie! Cele mai spectaculoase reveniri din Champions League

Champions League David Moyes Manchester United Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 20 Martie 2014, 10:15
Data actualizarii: Vineri 21 Martie 2014, 11:57

► 13:00 Tragerile la sorti Europa League si Champions League ► 19:00 Reghe, in studioul Sport.ro. Ia-l la intrebari!

Manchester United a castigat cu 3-0 returul de pe Old Trafford, cu Olympiakos. Nimeni nu mai credea in calificare, mai ales dupa infrangerea din campionat, cu Liverpool, chiar pe stadionul din Manchester. Robin Van Persie a aratat exact ca jucatorul care lua doi ani la rand titlul de golgheter in Champions League. A marcat un hat-trick si Manchester merge mai departe. "De ce sa nu castigam Champions League?", se intreba David Moyes dupa meci.

Cele mai spectaculoase reveniri din Istoria Champions League

In sezonul 2003-2004 Milan si Deportivo se intalneau in sferturile de finala. Celebrul atacant al lui Depor, Walter Pandiani, deschidea scorul pe San Siro, insa toata lumea uita de el pana la sfarsitul partidei. Kaka reusea o dubla, Shevchenko si Pirlo inscriau si ei, iar Milan castiga cu 4-1. "Este o misiune foarte complexa si dificila, dar in fotbal se intampla si miracole, lucruri in care nu crezi in mod rational", spunea antrenorul lui Deportivo, Javier Irureta.

In retur, pe El Riazor, Deportivo reusea un meci perfect. Acelasi Pandiani deschidea scorul in minutul 5. Valeron, Luque si Fran marcau celelalte goluri si echipa mergea in semifinale.

In acelasi an, in aceeasi faza a competitiei, Real Madrid castiga in tur cu 4-2 meciul cu Monaco. La Madrid jucau Ronaldo, Figo, Zidane, Beckham, Raul, Guti Cambiasso, Solari. In retur, echipa lui Didier Deschamps castiga cu 3-1 la Monte Carlo si se califica mai departe. Monaco a jucat in acel an finala, pireduta in fata lui Porto.

In sezonul 1999-2000, cand Roman Abramovich inca nu era investitor la Londra, Chelsea castiga cu 3-1 meciul de acasa cu Barcelona, in turul sferturilor. La Barcelona, echipa gazda invingea tot cu 3-1 si meciul mergea in prelungiri. Kluivert si Rivaldo marcau in prelungiri si Barcelona mergea mai departe.

In sezonul 2011-2012, la ultimul meci al lui Villas-Boas pe banca lui Chelsea. Englezii pierdeau cu 3-1 meciul din Italia. "E o mare posibilitate ca acest gol din deplasare sa ne califice", spunea antrenorul, care era concediat dupa meci. In retur, cu Di Matteo pe banca Chelsea ajungea in prelungiri si Ivanovic marca golul decisiv in minutul 105. Englezii au castigat competitia in acel sezon.

Sezonul trecut, Milan a castigat cu 2-0 meciul de la Milano cu Barcelona. Messi de doua ori, Jordi Alba si David Villa inscriau pentru echipa lui Tito Villanova.