FOTO Manchester City continuă seria succeselor! A câștigat Supercupa Europei după loviturile de departajare

Supercupa Europei Erling Haaland Manchester City Pep Guardiola Sevilla FC Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 16 August 2023, 23:52
Data actualizarii: Joi 17 August 2023, 00:12

Manchester City a câștigat un nou trofeu internațional, impunându-se în Supercupa Europei după penalty-uri, în fața ibericilor de la FC Sevilla.

Manchester City - FC Sevilla 1-1 (5-4 d.l.d.p.)

• Ratare FC Sevilla -  Gudelj trage în bara transversală!
  • Gol Manchester City - Marchează Walker!
  • Gol FC Sevilla - Marchează Montiel!
  • Gol Manchester City - Marchează Grelish!
  • Gol FC Sevilla - Marchează Rakitic!
  • Gol Manchester City - Marchează Kovacic!
  • Gol FC Sevilla - Marchează Rafa Mir!
  • Gol Manchester City - Marchează Alvarez!
  • Gol FC Sevilla - Marchează Ocampos!
  • Gol Manchester City - Marchează Erling Haaland!

Final de meci! Câștigătoarea se decide după loviturile de departajare.

Minutul 79 - Ocazie pentru Manchester City! Haaland șutează din careu în blocaj, mingea ajunge la Walker care centrează în fața porții, dar Bono respinge.

Minutul 63 - GOOOL Manchester City! ”Cetățenii” restabilesc egalitatea, după o centrare spectaculoasă a lui Rodri, care îl găsește pe Palmer, iar acesta finalizează cu capul.

Minutul 50 - Ocazie pentru FC Sevilla! Ocampos trece de Kyle Walker, pasează în centrul careului pentru En-Nesyri, care șutează în direcția lui Ederson.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 37: Ocazie pentru Manchester City! Grealish centrează de la colțul terenului, Rodri trimite cu capul, dar mingea trece peste poarta apărată de Bono.

Minutul 24 - GOOOL FC Sevilla! En-Nesyri deschide scorul în urma unei loviturii cu capul, la care Ederson nu are nicio reacție.

Minutul 8 - Ocazie Manchester City! Palmer centrează în careu, Ake trimite cu capul, dar Bono are o paradă foarte bine.

Minutul 6 - Ocazie Manchester City! Palmer șutează din afara careului, dar mingea a fost prinsă de Bono.

A început partida!

Manchester City - FC Sevilla: echipele de start

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Gvardiol, Ake - Rodri, Kovacic - Foden, Palmer, Grealish - Haaland

Rezerve: Ortega Moreno, Carson, Dias, Phillips, Stones, Laporte, Alvarez, Gomez, Perrone, Bobb, Lewis, McAtee

Antrenor: Pep Guardiola

FC Sevilla: Bounou - Navas, Bade, Gudelj, Acuna - Jordan, Rakitic - Ocampos, Lamela, Oliver Torres - En-Nesyri

Rezerve: Dmitrovic, Gattoni, Pedrosa, Montiel, Suso, Mir, Tecatito, Sow, Papu Gomez, Juanlu, K. Salas, M. Bueno

Antrenor: Jose Luiz Mendilibar

Deținătoarea Champions League, Manchester City, o întâlneşte pe Sevilla FC, câştigătoarea Europa League, în tradiţionala deschidere a noului sezon al competiţiilor de club UEFA, Supercupa Europei.

Meciul va avea loc pe arena ”Georgios Karaiskakis” din Atena, de la ora 22:00, și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Manchester City - Sevilla 4-0 în întâlnirile directe

Cele două formaţii s-au întâlnit de patru ori în competiţia de club UEFA, City câştigând toate cele patru meciuri (inclusiv două în faza grupelor Ligii Campionilor 2022/23), informează news.ro.

Cu toate acestea, Sevilla s-a îmbunătăţit mult de la sosirea lui José Luis Mendilibar ca antrenor în martie 2023 și i-a eliminat inclusiv pe rivalii lui City, Manchester United, în drumul spre câştigarea Europa League pentru a şaptea oară, record absolut.

Manchester City debutează în Supercupa Europei, Sevilla a câștigat-o în 2006

Aceasta este prima Supercupă jucată de echipa lui Pep Guardiola, în timp ce Sevilla a mai fost aici de şase ori (de fiecare dată din postura de câştigătoare a Cupei UEFA sau a Europa League).

Cu toate acestea, se află la o serie de cinci înfrângeri în Supercupă, după ce a învins Barcelona cu 3-0 la debutul său în 2006.

Echipele probabile din Manchester City - Sevilla

Manchester City: Ortega - Walker, Akanji, Gvardiol, Aké - Rodri, Kovačić - Foden, Álvarez, Grealish - Haaland

Sevilla FC: Bounou - Jesús Navas, Badé, Gudelj, Acuña - Jordán, Rakitić - Ocampos, Suso, Óliver Torres - En-Nesyri

Antrenor: José Luis Mendilibar