Luis Enrique nu se dă bătut! Mesajul războinic transmis înaintea duelului cu FC Barcelona

PSG fc barcelona Luis Enrique uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Luni 15 Aprilie 2024, 19:47
Data actualizarii: Luni 15 Aprilie 2024, 19:56

FC Barcelona și PSG se duelează în manșa retur a sferturilor din UEFA Champions League. În primul meci, de pe Parc des Princes, catalanii s-au impus cu scorul de 3-2.

Ajunși la Barcelona, campionii din Ligue 1 sunt convinși că pot întoarce soarta calificării în favoarea lor, fapt dezvăluit de Luis Enrique în cadrul unei conferințe de presă.

"Acest meci va fi diferit. Am avut timp să analizăm și să ne ameliorăm pregătirea. Rezultatul din tur nu reflectă ceea ce meritam. Am fi putut egala. Trebuie să ne prezentăm în cea mai bună formă. Suntem convinși că ne putem califica.

Mi-ar fi plăcut să jucăm pe Camp Nou, este un stadion mitic. Îmi place să evoluez pe cele mai mari stadioane din lume, dar este bine și aici.

Cădem și ne ridicăm. Evoluăm la cel mai înalt nivel. Trebuie să ne obișnuim cu asta. Suntem pregătiți. Jucătorii vor să câștige. Toți cei care fac parte din echipa PSG. Nu ne-am calificat după ce am pierdut pe teren propriu, până acum, dar a venit momentul să o facem", a mărturisit Luis Enrique.

PSG - FC Barcelona s-a încheiat 2-3

FC Barcelona a intrat în avantaj la pauză, graţie golului marcat de Raphinha (37), care a reluat în plasă mingea respinsă de Donnarumma la centrarea lui Lamine Yamal, care a devenit, la 16 ani şi 272 de zile, cel mai tânăr jucător care este titular într-un sfert de finală din Champions League.

Debutul reprizei secunde a fost de coşmar pentru echipa antrenată de Xavi Hernandez, care a încasat două goluri în decurs de patru minute. PSG a egalat prin Ousmane Dembele, iar Vitinha a adus formaţia pariziană în avantaj (51), cu un şut la colţul lung.

Catalanii au trecut cu bine peste momentele dificile şi au izbutit egalarea, prin acelaşi Raphinha, care a trimis din voleu, după o pasă de excepţie furnizată de Pedri, abia intrat pe teren.

Golul victoriei a fost marcat de Andreas Christensen, cu o lovitură de cap, la cornerul executat de Ilkay Gundogan.

PSG pierduse un singur meci din precedentele opt jucate în Champions League contra echipelor spaniole (cinci victorii şi două egaluri).