Lovitură pentru Kevin De Bruyne! Cât va lipsi după accidentarea din finala Champions League

Kevin De Bruyne Champions League Inter Milano Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Duminica 11 Iunie 2023, 17:44
Data actualizarii: Duminica 11 Iunie 2023, 17:41

Kevin De Bruyne a rezistat doar 36 de minute pe teren în finala Champions League dintre Manchester City și Inter, scor 1-0.

Kevin De Bruyne, mijlocașul celor de la Manchester City, a ieșit de pe teren în prima repriză a finalei de la Istanbul, după ce nu a mai putut continua jocul din cauza unei dureri resimțite la un tendon, fiind înlocuit de Phil Foden. Chiar și fără el, „cetățenii” au reușit să se impună în fața lui Inter, cu scorul de 1-0.

Kevin De Bruyne, OUT trei luni după accidentarea din finala Champions League

Belgianul se luptă cu o accidentare la tendon de mai mult timp, însă a amânat o eventuală pauză pentru a rămâne alături de coechipierii săi în acest final de sezon.

Trei luni de zile este estimat că va lipsi De Bruyne de pe teren, timp în care se poate bucura de trofeele câștigate de City.

Într-un interviu acordat după meci și citat de către „The Telegraph”, KDB spunea că „Am dat tot ce am avut pentru echipă și oamenii de la City știu asta. Sunt mândru pentru tot ce am reușit să fac”.

Cât despre accidentarea sa, belgianul declară că „M-am simțit bine săptămâna asta, dar de două luni mi s-a tot spus că pot suferi o accidentare. Mi-am asumat riscul”.

Este a doua oară când mijlocașul de 31 de ani este scos de pe teren într-o finală de Champions League.

În 2021, atunci când Chelsea câștiga Liga Campionilor într-o finală cu Manchester City, De Bruyne ieșea accidentat de pe teren, înlocuit de Gabriel Jesus în a doua repriză.

„M-am luptat toată cariera pentru a câștiga acest trofeu alături de colegii mei”, a adăugat fotbalistul, bucurându-se de victoria pe care Rodri le-a adus-o prin golul pe care l-a marcat în minutul 68.

În acest sezon în care „cetățenii” au cucerit tripla, KDB a bifat 49 de apariții, a înscris de zece ori și a oferit 31 de pase decisive.