BAYERN 1-1 ARSENAL. Nemtii se califica fara probleme in sferturi! Schweinsteiger si Podolski au marcat, Muller a ratat penalty! VIDEO REZUMAT

00:11 12 Mar

"Ozil nu merita doi bani!", titreaza Daily Mail dupa meci. Englezii sunt nemilosi cu mijlocasul german, adus vara trecuta de la Real Madrid cu 42 de milioane de euro. Acesta a fost schimbat la pauza de Wenger dupa o repriza extrem de slaba.

00:09 12 Mar

Atletico Madrid merge in sferturi dupa 5-1 la general cu AC Milan! AICI, desfasurarea partidei!

23:40 11 Mar

Momentul ACELA cand mingea trimisa de Muller a ramas la cativa centimetri de gol.

23:39 11 Mar

FINAL! Bayern se califica fara probleme in sferturi dupa 3-1 la general cu Arsenal, o echipa venita parca sa apere rezultatul din tur. Schweinsteiger a deschis scorul in minutul 55, iar Podolski a egalat 5 minute mai tarziu. Muller a ratat penalty in prelungiri.

23:35 11 Mar

Min 92: CE MOMENT!!! Muller suteaza in piciorul portarului, mingea s-a invartit agonizant pe linie pana cand a fost indepartata de oamenii lui Arsenal! Un nou penalty ratat de echipa lui Guardiola! Pai Robben se antreneaza degeaba??

23:34 11 Mar

Min 91: PENALTY pentru Bayern! Robben primeste in sfarsit ce a cautat tot meciul!

23:33 11 Mar

Min 90: Patru minute de prelungire.

23:32 11 Mar

Min 89: Sut Gnabry, fara probleme pentru Neuer.

23:29 11 Mar

Ce SHOW! Ce SPECTACOL! Diego Costa face 4-1 in Atletico - Milan! Vezi comentariul LIVE

Min 87: Podolski scapa singur spre poarta nemtilor, dar e oprit pe motiv de offside! Englezii protesteaza, dar arbitrul e ferm.

23:27 11 Mar

Min 85: Intra Muller in locul lui Ribery.

Min 84: Intra Flamini in locul lui Oxlade-Chamberlain.

23:26 11 Mar

In cazul in care va intrebati cum se antreneaza Robben! Iata :)

Min 83: Vermaelen vede cartonas galben.

23:20 11 Mar

Min 76: Intra Gnabry la Arsenal, iese Arteta.

23:18 11 Mar

Min 75: Robben patrunde pe dreapta si suteaza pe jos, fara probleme pentru portar. Meciul s-a linistit dupa cateva minute in care Arsenal chiar a sperat in calificare! :)

23:16 11 Mar

3-1 pentru Atletico cu Milan. Spaniolii merg in sferturile de finala! Vezi comentariul live.

23:12 11 Mar

Min 68: OCAZIE mare pentru Bayern, Fabianski il opreste pe Manduzkic in ultima clipa! Arsenal mai spera la calificare!

23:04 11 Mar

Momentul in care Schweinsteiger a marcat.

23:02 11 Mar

Min 60: Pep schimba. Iese Gotze, intra Kroos.

23:01 11 Mar

Min 58: Arsenal e pe val! Ocazie pentru Giroud, mingea ajunge in corner.

23:00 11 Mar

A fost fault in atac! Podolski l-a impins clar pe Lahm inainte sa suteze, arbitrul ii prelungeste suferinta lui Arsenal.

22:59 11 Mar

Min 56: GOOOOOOOOOOOOOL Arsenal! Ce inceput de repriza! Podolski inscrie superb din unghi, de pe partea stanga! Tot stadionul il fluiera pe fostul jucator al lui Bayern!

22:58 11 Mar

Min 55: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL BAYERN!!! Schweinsteiger reia din centrul careului dupa o centrare perfecta din stanga de la Ribery!

22:53 11 Mar

Min 50: Robben cade in careu si cere penalty, nu se da nimic! Fanii si jucatorii germani protesteaza, arbitrul aditional era chiar acolo si a zis nu.

22:49 11 Mar

Min 46: Pep n-a schimbat nimic, meciul se reia pe Allianz Arena.

22:48 11 Mar

Schimbare la Arsenal: Intra Tomas Rosicky in locul lui Ozil, care a avut o repriza groaznica.

22:47 11 Mar

Echipele pentru repriza a doua:

Arsenal: Fabianski, Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Koscielny, Arteta, Rosicky, Oxlade-Chamberlain, Santi Cazorla, Podolski, Giroud.

Bayern: Neuer, Dante, Lahm, Thiago Alcántara, Ribéry, Javi Martínez, Robben, Götze, Alaba, Schweinsteiger, Mandžukic,

22:32 11 Mar

PAUZA! Bayern conduce cu 2-0 dupa meciul tur si o repriza pe Allianz Arena! Au fost cel putin doua ocazii importante de gol in prima repriza, dominata in totalitate de echipa lui Guardiola.

22:29 11 Mar

Min 44: OCAZIE mare pentru Bayern! Gotze reia din prima de la 15 metri, Fabianski retine dupa un plonjon!

22:26 11 Mar

Se pare ca nu am ales meciul potrivit pentru multe goluri. Atletico a inscris din nou in poarta Milanului! Detalii aici.

22:23 11 Mar

Min 39: Mandzukic reia cu capul spectaculos din careu, dar peste poarta.

Min 38: Robben suteaza puternic de la distanta, mingea e respinsa de fundasi, Bayern forteaza patrunderea in careu, dar sunt prea multe picioare pe metru patrat iar faza se raceste. Arsenal se apara ca la 0-0! :)) (scor general)

22:18 11 Mar

Momentul in care Martinez a marcat (din offside).

22:17 11 Mar

Uli Hoenss e si el la datorie, chiar daca e anchetat pentru evaziune de multe-multe milioane de euro. Sunt sanse mari sa nu mai prinda urmatorul tur in libertate.

22:16 11 Mar

Min 31: Koscielny reia cu capul la corner, Neuer retine dupa un plonjon spectaculos!

Min 30: Cazorla suteaza din lovitura libera, mingea deviata de zid iese in corner.

22:14 11 Mar

Min 29: Jucatorii lui Arsenal sunt din ce in ce mai nervosi si au inceput sa provoace faulturi dure. Arteta vede si el cartonas galben.

22:13 11 Mar

GOOOOOOOOOOOOOOL dincolo! Kaka egaleaza pentru Milan!

22:12 11 Mar

Min 26: GOOO... Nu! Javi Martinez inscrie la o lovitura libera executata de Ribery, dar spaniolul se afla in offside! Arbitrul a anulat reusita.

22:10 11 Mar

Min 25: Podolski vede cartonas galben.

22:07 11 Mar

Diego Costa a deschis scorul la Atletico - Milan. E 2-0 la general pentru Diego Costa! Click aici pentru comentariul meciului!

22:06 11 Mar

Fanii lui Bayern s-au infratit cu cei ai lui Livepool in aceasta seara.

22:05 11 Mar

Min 20: OCAZIE MARE pentru Bayern! Robben reia pe langa poarta din pozitie excelenta! "Si Torres o baga pe asta in poarta!", comenteaza un fan al lui Chelsea pe Twitter.

22:04 11 Mar

Min 18: Moment important pentru Arsenal: CORNER! Da, ati citit bine, englezii au un corner. Cazorla l-a batut in bratele portarului! :(

22:02 11 Mar

Min 17: Schweinsteiger mai incearca un sut de la marginea careului, dar trimite in blocaj iar mingea e recuperata de portar.

21:59 11 Mar

Min 12: Alaba (foarte periculos numele asta!) patrunde ca un tanc in careul lui Arsenal, dar Koscielny reuseste sa respinga. Momentan tactica lui Arsenal consta in pase intre portar si fundasi si nici asta nu merge prea bine!

21:57 11 Mar

Ozil a pierdut de doua ori mingea in primele trei minute. Emotii la revenirea in Germania?

21:56 11 Mar

Dante va fi suspendat pentru urmatorul meci dupa acest cartonas galben.

21:54 11 Mar

Min 7: Dante vede galben dupa un fault la 30 de metri de poarta. Englezii nu profita iar Bayern pleaca pe contraatac. Mandukic e surprins in offside.

21:52 11 Mar

Arsenal are probleme si pe ...Twitter! :)) Nu Gotze a tras la poarta, dar fie.

21:49 11 Mar

Min 3: Sut Schweinsteiger de la 20 de metri, portarul lui Arsenal prinde. Bayern sta in atac si pune presiune pe englezi.

21:48 11 Mar

Min 2: Panica in careul lui Arsenal, Madzukic cade si cere penalty, nu se da!

21:45 11 Mar

The champioooooooooooooons!!! Si a inceput meciul! Arsenal ataca, sau cel putin incearca!

21:43 11 Mar

Nu mai are rost sa spunem ca stadionul este plin.

Lahm a inmanat cec-ul.

21:37 11 Mar
COMENTATI CU NOI:

alex pune tunurile pe Arsenal: vaaai se va termina urat meciul asta, urat pentru Arsenal :))
21:34 11 Mar

Si una de la Arsenal, care exerseaza suturile la poarta! Portarul sau atacantii? Cine se pregateste in imaginea asta? :))

21:33 11 Mar

Si o poza de la incalzirea lui Bayern.

21:29 11 Mar

Gafa imensa a lui Wenger in aceasta seara. Miyaichi a fost adus in Germania, dar acesta nu are drept de joc! Din acest motiv sunt doar 6 jucatori pe banca lui Arsenal in aceasta seara. Ntz, ntz, ntz.

21:28 11 Mar

Motiv de motivatie pentru Arsenal sau? Bayern afizeaza trofeul castigat anul trecut la intrarea pe teren.

21:27 11 Mar

Guardiola schimba tactica! Lahm trece fundas dreapta, dupa ce a jucat mai multe partide ca mijlocas central. In seara asta doar Thiago Alcántara, Ribéry, Javi Martínez, Robben, Götze si Schweinsteiger sunt in linia de mijloc a celor de la Bayern.

21:22 11 Mar
COMENTATI CU NOI

Albert spune: Consider ca Arsenal are sanse foarte mici in fata lui Bayern,nu exclud varianta ca Arsenal sa faca egal sau chiar sa castige dar nu cred ca e in stare sa o elimine pe Bayern.In momentul acesta nu cred ca este vreo echipa in Europa care sa ii puna probleme serioase lui Bayern.Parerea mea este ca singura echipa care ar fi putut sa o incurce pe Bayern este Borussia Dortmund,deoarece aceste echipe joaca in acelasi campionat si Borussia stie cel mai bine jocul lui Bayern.Sa nu uitam ca Borussia a castigat supercupa Germaniei in fata lui Bayern dar in momentul de fata trece printr-o perioada foarte proasta in timp ce Bayern spulbera tot in campionat.Bayernul de acum seamana cu Barcelona de acum 2-3-4 ani,ba chiar arata mult mai bine.
21:19 11 Mar

Ca tot spunea Wenger ca are incredere in trecut. Arsenal a mai castigat in fazele finale ale Champions League cu 2-0 sau mai mult de doar doua ori in istorie: Milan 2008 si Bayern 2013. Succes! :))

21:11 11 Mar

Lahm mai are si alte treburi in seara asta. Capitanul lui Bayern va inmana un cec de 100.000 de euro catre Crucea Rosie. E salariul lui la Bayern pentru cateva zile, dar nu il da el, banii sunt de la UEFA, care mai face si astfel de gesturi.

21:10 11 Mar

Aici incearca sa ajunga Arsenal in seara asta. Ce mare pare poarta de aici! Oare pentru Giroud si Podolski cum pare?

21:08 11 Mar

Alerta de legende: In mijloc e Jean Pierre Papin, pe cel din stanga il stiti :) Cel din dreapta e comentator la televiziunea seicilor care detin PSG :P

21:05 11 Mar

Echipele complete, cu rezerve (Si UEFA.com a stat dupa Wenger, greu se mai decide!)

Arsenal: Fabianski, Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Koscielny, Arteta, Özil, Oxlade-Chamberlain, Santi Cazorla, Podolski, Giroud.
Rezerve: Viviano, Jenkinson, Rosický, Flamini, Gnabry, Hayden.

Rezerve: Starke, Van Buyten, Rafinha, Boateng, T. Müller, Kroos, Pizarro.

21:03 11 Mar

Pep si-a aliniat baietii inainte de start! Ce pronosticuri dati? Nu fiti timizi cu golurile, are Bayern de unde sa dea! :))

20:55 11 Mar

Wenger s-a gandit mai mult la echipa de start. Iat-o: Arsenal: Fabianski, Sagna, Mertesacker (c), Vermaelen, Koscielny, Arteta, Ozil, Oxlade-Chamberlain, Cazorla, Podolski, Giroud

20:51 11 Mar

Imagini de la sosirea vedetelor lui Pep la stadion.

20:49 11 Mar

Avem echipa de start a lui Bayern: Neuer - Dante, Thiago, Ribéry, Martínez, Mandzukic, Robben, Götze, Lahm (C), Alaba, Schweinsteiger

19:48 11 Mar

Arsenal merge in Germania dupa 0-2 pe teren propriu cu Bayern, dar misiunea englezilor lui Wenger pare imposibila.

Bayern are 49 de meciuri fara infrangere in acest moment, trei goluri incasate in 2014 iar statistica din ultimele sase meciuri spune ca echipa lui Guardiola putea castiga si fara portar!

Au fost atat de putine ocazii de gol incat Neuer putea sa stea pe banca iar Bayern sa castige partida, scrie Daily Mail, care le acorda 0 sanse tunarilor.

In urma cu un an, Arsenal castiga cu 2-0 pe Allianz Arena, dar Bayern era cea care mergea mai departe pana in finala si o castiga in fata lui Dortmund. "Istoria e importanta pentru noi", spune Wenger.

"Stim ca putem sa facem asta pentru ca am mai facut-o, chiar daca statistica este impotriva noastra", a completat francezul.

Mai mult decat atat. Bayern n-a mai pierdut pe teren propriu de pe 28 octombrie 2012, au marcat 78 de goluri si au incasat 11 de atunci.

Echipa lui Guardiola a stabilit un nou record in Germania de 49 de meciuri fara infrangere, record stabilit de Hamburg in urma cu 30 de ani, cu 36 de partide fara infrangere.

Ultima data cand Bayern a pierdut puncte in acest sezon s-a intamplat cu Leverkusen in luna octombrie a anului trecut. Bavarezii au incasat doua goluri o singura data in acest sezon, in victoria cu 3-2 din fata Hethei Berlin. Pana la finalul lunii martie, Bayern va deveni campioana Germaniei.

Totusi, nemtii au probleme cu echipele din Anglia. In afara infrangerii cu Arsenal din urma cu un an, Bayern a mai pierdut si cu Manchester City, scor 2-3.

Wenger e cel mai optimist. "Echipa mea are calitatea si ambitia necesara. Poti castiga daca joci la cel mai inalt nivel si ai incredere in sansele tale", a incheiat francezul.

Recordurile stabilite de Bayern:

- 49 de meciuri fara infrangere
- Au marcat de fiecare data in ultimele 61 de meciuri din Bundesliga
- Au castigat ultimile 16 meciuri din Bundesliga, ultimul egal fiind in octombrie 2013, cu Leverkusen.
- Intr-un singur meci au incasat 2 goluri in acest sezon, cu Hertha Berlin, scor 3-2.
- Nu au mai incasat mai mult de doua goluri pe teren propriu in Bundesliga de la 1-3 cu Bortmund in februarie 2011.
- Auiu 30 de meciuri fara infrangere in deplasare.
- Bayern nu a pierdut ultimile 45 de meciuri din Bundesliga cu Neuer in poarta. Ribery detine acelasi record, 45 de meciuri fara infrangere pe teren.
- Neuer a incasat doar doua goluri in 2014.
- Ultimele infrangeri in Europa au fost cu echipe englezesti, Arsenal si Manchester City.
- Seria de 10 meciuri fara infrangere a fost optita de Manchester City in ultimul meci din grupe de anul trecut. Ambele echipe erau calificate.
- Inainte de infrangerea cu Arsenal, ultima infrangere din Europa a fost in fata lui BATE Borisov, in grupele Champions League din sezonul 2012-2013.

18:56 11 Mar

Si Marica merge la meciul din aceasta seara - el a postat pe Facebook o poza amuzanta

18:44 11 Mar

Noul antrenor al celor de la Getafe, Cosmin Contra, va merge in tribunele stadionului Vincente Calderon pentru partida dintre Atletico si AC Milan. Contra a jucat la ambele formatii - mai intai la Milan, intre 2001 si 2002, de unde a plecat la Atletico, echipa cu care a fost sub contract pana in 2006, fiind insa imprumutat in ultimele 2 sezoane

17:33 11 Mar

Spaniolii de la Marca scriu astazi ca Atletico Madrid are sansa de a trece pentru prima data de o dubla in Champions League din 1977 cand echipa antrenata atunci de Luis Aragones au eliminat-o pe Dinamo in Cupa Campionilor Europeni (2-1 pentru Dinamo-ul lui Dudu Georgescu in Romania si 2-0 pentru Atletico in Spania). Au fost eliminati ulterior din competitie de Brugge in sferturi.

Ultima data cand Atletico a fost in faza eliminatorie din Champions League a fost in sezonul 2008/2009 cand au fost eliminati de FC Porto.

Acum, Atletico are prima sansa dupa ce a castigat la Milano cu 1-0.

15:19 11 Mar

Anul trecut, Arsenal si Bayern s-au intalnit in aceeasi faza ca Champions League. Acum doau saptamani, la Londra, echipa lui Guardiola a castigat cu 2-0 si marcatori au fost Muller si Kroos. Tot ei s-au numarat printre marcatori si in urma cu fix un an, pe 19 februarie, cand Bayern a batut cu 3-1. In retur, Arsenal a castigat cu 2-0 meciul de la Munchen, dupa golurie lui Giroud si Koscielny. Jucatorii englezilor sunt titulari diseara.

13:53 11 Mar

La Milan de diseara vor lipsi Montolivo si Muntari, care sunt suspendati si Kaka si Zapata din cauza accidentarilor. Din echipa lui Simeone lipsesc Tiago, Felipe Luis si Manquillo, toti trei fiind accidentati.

13:51 11 Mar

Jucatorii lui Seedorf au profitat de vremea frumoasa din Madrid si au iesit la o plimbare in parc.

12:49 11 Mar

Recorduri batute de Guardiola pana acum

Cele mai multe victorii in prima jumatate de sezon in Bundesliga - 15

Cele mai multe victorii consecutive in Bundesliga - 16(pana acum)

Cele mai multe meciuri inca care a marcat de cel putin doua ori - 16(pana acum)

Cele mai multe victorii consecutive dupa 24 de meciuri - 22

Cele mai multe meciuri fara infrangere de la inceputul sezonului 24 (la egalitate cu Bayer Leverkuesn in sezonul 2009-2010)

Cele mai multe meciuri fara infrangere in deplasare - 31 (pana acum)

Cele mai multe puncte in turul din Bundesliga - 47

Meciuri consecutive fara infrangere - 49 (pana acum)

Cea mai lunga serie de goluri - 61 (pana acum)

Cea mai buna diferenta intre goluri marcate si goluri primite - 61

Cele mai multe puncte dupa 24 de meciuri - 68

Cele mai multe goluri dupa 24 de meciuri - 72

Cele mai multe puncte intr-un an calendaristic (93 din 99 posibile)

Cel mau bun porcentaj al punctelor castigate intr-un an calendaristic 93,94%

Recorduri pe care Guardiola le mai poate bate pana la sfarsitul sezonului

Cele mai putine infrangeri intr-un sezon - 1 (pana acum nu are nicio infrangere)

Cea mai bune medie de puncte pe meci - 2,68 (pana acum 2,83)

Cele mai multe meciuri ramase de jucat cand echipa este deja campioana - 6

Cele mai multe victorii consecutive in deplasarea - 9 (pana acum 8)

Cele mai putine goluri primite intr-un sezon - 18 (pana acum 11)

Cele mai multe meciuri fara gol primit - 21 (pana acum 14 si mai sunt 10 etape)

Cea mai mare diferenta intre primele doua locuri - 25 (pana acum 20)

Cele mai multe meciuri consecutive fara infrangere - 28 (pana acum 24)

Cele mai multe vicotrii intr-un sezon - 29 (pana acum 22)

Sa marcheze in fiecare meci al sezonului (pot sa egaleze performanta de anul trecut)

Cele mai multe puncte in retur - 49 (21 din 21 pana acum si mai sunt 30 de puncte in joc)

Cele mai multe puncte intr-un sezon pe teren prorpiu - 49 (36 pana acum si mai sunt 15 in joc)

Cea mai buna diferenta intre goluri primite si goluri marcate 80 (61 pana acum)

Cele mai multe puncte intr-un sezon 91 - (68 pana acum si mai sunt 30 puse in joc)

Cele mai multe goluri marcate intr-un sezon - 101 (72 pana acum)

12:35 11 Mar
11:50 11 Mar

Jucatori care trebuie urmariti

Toni Kroos
a declarat de curand ca ar vrea sa joace in Premier League. Antrenorul lui United il va urmari cu singuranta la acest meci. Dupa cum suteaza, paseaza si se adpateaza foarte bine, Kroos este unul dintre cei mai buni mijlocasi din Europa.

Frank Ribery
a fost accidentat si a ratat meciul tur. Francezul calificat in finala Balonului de Aur a declarat ca vrea sa inscrie.

Philip Lahm, capitanul echipei lui Guardiola a facut un meci superb in tur si poate sa faca diferenta si diseara.

Edit D

11:46 11 Mar

Echipe probabile

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Martinez, Dante, Alaba - Schweinsteiger, Kroos - Robben, Thiago, Ribery - Gotze.

Arsenal: Fabianski - Sagna, Mertesacker, Koscielny, Vermaelen - Arteta, Flamini - Rosicky, Ozil, Cazorla - Giroud

11:45 11 Mar

Bayern Munchen a castigat cu 2-0 meciul de la Londra si are sanse mari sa mearga mai departe in Champions League.

Chiar si asa, Arsene Wenger nu se lasa batut. "E adevarat ca statistica nu este de partea noastra, dar nu era nici atunci cand am batut Inter cu 5-1. Daca ma gandesc bine, am castigat peste tot in Europa", a spus increzator francezul.

Bayern a castigat ultimele 13 meciuri din Champions League, reusind sa inscrie 46 de goluri. Acesta este si motivul pentru care Wenger crede ca jucatorii se vor motiva mult mai bine. "Putem sa reusim o victorie istorica. Scorul nu este imposibil de intors."