Killer Karim. Francezul e de neoprit în acest sezon. Cifrele lui Benzema în UCL vs Messi și Ronaldo

Karim Benzema Cristiano Ronaldo Lionel Messi Liga Campionilor Cum se compară cifrele lui Benzema din UCL cu cele ale lui Messi și Ronaldo? Atacantul francez a fost de neoprit în acest sezon
Dragos-Stefan Soneriu
Data publicarii: Miercuri 13 Aprilie 2022, 16:30
Data actualizarii: Miercuri 13 Aprilie 2022, 16:22

Karim Benzema a luat avânt în Liga Campionilor 2021-22, înregistrând 12 goluri, inclusiv patru în victoria dramatică din sferturi de finală în cele două manșe împotriva lui Chelsea.

Benzema este, în forma sa actuală, probabil cel mai bun jucător din fotbalul mondial. În La Liga în acest sezon, francezul a marcat 24 de goluri și a reușit 11 pase decisive, demonstrând niveluri similare de performanță împotriva unei opoziții și mai dure din Liga Campionilor.

• Cum se compară cifrele lui Benzema din UCL cu cele ale lui Messi și Ronaldo? Atacantul francez a fost de neoprit în acest sezon

Internaționalul francez a marcat cinci goluri foarte spectaculoase și a izbutit un assist în cinci meciuri din faza grupelor înainte de Crăciun. În rundele eliminatorii, francezul a prins viață cu adevărat.

Killer Karim. Francezul e de neoprit în acest sezon

În manșa secundă din optimile de finală împotriva lui PSG pe Santiago Bernabeu, Madridul era disperată după un erou care a să salveze eșecul din meciul anterior de la Paris, pierdut cu 1-0. Benzema a venit fix când era nevoie și a marcat de trei ori împotriva parizienilor, trimițând-o astfel pe Real mai departe.

Benzema a continuat cu un alt hat-trick pe Stamford Bridge, devenind doar al patrulea jucător care a marcat două hat-trick-uri consecutive în Liga Campionilor.

În manșa secundă, a mai livrat o dată, din nou când Madridul avea mai mare nevoie. Chelsea avea un avantaj de 3-0 și părea pregătită să treacă în semifinale, dar un gol a lui Rodrygo a dus meciul în prelungiri și Benzema a punctat decisiv, înscriind printr-o lovitura de cap în minutul 96.

Discrepanța dintre Benzema, Ronaldo și Messi

Forma lui Benzema este în contrast cu cea a fostului său coechipier Cristiano Ronaldo și a fostului adversar din La Liga, Lionel Messi.

Dar problemele actuale ale lui Ronaldo și Messi nu șterg din ceea ce au produs de-a lungul anilor în cea mai prestigioasă competiție din Europa. Nu este o întâmplare că cei doi ocupă primul și al doilea în topul marcatorilor din toate timpurile în Liga Campionilor, cu 140 de goluri pentru Ronaldo și 125 pentru Messi.

Întrebarea este, cum se compară recordul general al lui Benzema în competiție, de la începuturile sale la Lyon și anii săi la Madrid, cu recordurile în Liga Campionilor ale lui Cristiano Ronaldo la Manchester United, Madrid și Juventus și ale lui Lionel Messi la Barcelona și PSG .