Benzema, lângă Messi, Ronaldo și un jucător surpriză în topul select din Liga Campionilor!

Karim Benzema Cristiano Ronaldo hat-trick Lionel Messi Luiz Adriano Fotbal extern
Data publicarii: Joi 07 Aprilie 2022, 08:27
Data actualizarii: Joi 07 Aprilie 2022, 08:31

Francezul a făcut un meci perfect miercuri, înscriind golurile lui Real Madrid în victoria din deplasare cu Chelsea în sferturile Ligii, scor 3-1.

Karim Benzema, atacantul francez al lui Real Madrid, a mai bifat un hat-trick în Liga Campionilor, în 3-1 aseară cu Chelsea din sferturile competiției.

Este a doua triplă consecutivă în Ligă pentru Benzema, care marcase și în returul optimilor cu Paris Saint-Germain, încheiat tot cu 3-1.

Luiz Adriano de la Șahtior este primul care a realizat performanța

Astfel, francezul devine al patrulea fotbalist cu hat-trick-uri consecutive în cea mai importantă competiție continentală, după performanțele similare ale nelipsiților din topuri Lionel Messi și Cristiano Ronaldo, cărora li se adaugă Luiz Adriano.

Atacantul brazilian joacă acum la Antalyaspor, dar a scris istorie la Șahtior Donețk, unde a și devenit primul fotbalist din istoria Ligii Campionilor care marchează hat-trick-uri consecutive, în sezonul 2014-2015.