Kevin de Bruyne a făcut show! Un gol și două assist-uri pentru Manchester City la Copenhaga

Kevin De Bruyne copenhaga - manchester city Manchester City Liga Campionilor Kevin de Brunye / Foto: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 14 Februarie 2024, 08:51
Data actualizarii: Miercuri 14 Februarie 2024, 08:51

Kevin de Bruyne (32 de ani) a făcut show în meciul disputat de Manchester City pe terenul lui FC Copenhaga, în optimile UEFA Champions League, scor 3-1.

Belgianul s-a accidentat la începutul acestui sezon și a ratat meciurile din grupele competiției, dar a revenit în forță și are cifre excepționale în primele partide din acest sezon.

Kevin de Bruyne a făcut show în FC Copenhaga - Manchester City!

Mijlocașul a fost decisiv pentru Manchester City în meciul de la Copenhaga. Mai întâi a reușit să deschidă scorul pentru gruparea antrenată de Pep Guardiola, dar campioana Europei a fost egalată după 24 de minute. Copenhaga a egalat după o gafă a lui Ederson, prin Magnus Mattsson.

În finalul primei reprize, De Bruyne a bifat și un ”assist”, după ce a deviat o minge în fața porții pentru golul de 2-1 semnat de Bernardo Silva.

De Bruyne a bifat și al doilea ”assist” în prelungirile reprizei secunde, la reușita lui Phil Foden, astfel că Manchester City se poate gândi deja serios la calificarea în faza următoare a competiției.

În nouă partide disputate în acest sezon, în toate competițiile, De Bruyne a reușit să marcheze de două ori și să ofere nu mai puțin de opt pase decisive.

• Returul dintre Manchester City și FC Copenhaga este programat pe 6 martie, pe ”Etihad Stadium”.

FC Copenhaga - Manchester City 1-3 | Echipele de start:

• FC Copenhaga: Grabara - Ankersen, Diks, Vavro, Jelert - Goncalves, Falk, Claesson - Elyounoussi, Bardghji, Achouri
  • Rezerve: Ankersen, Bardghji, Buur, Clem, Cornelius, Froholdt, Hojlund, Larsson, Meling, Oskarsson, Runarsson, Sorensen
  • Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Dias, Ake - Rodri, De Bruyne, Bernardo - Foden, Grealish, Haaland
  • Rezerve: Carson, Akanji, Alvarez, Bobb, Doku, Lewis, Nunes, Ortega, Susoho, Wright