Istvan Kovacs Liverpool Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 08:02
Data actualizarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 08:01

Istvan Kovacs a arbitrat meciul tur Liverpool - Real Madrid, scor 2-5, din optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Arbitrul din Carei a avut câteva faze complicate de judecat, iar părerile sunt împărțite după prestația sa de pe Anfield. Spre exemplu, Ion Crăciunescu susține că Istvan Kovacs a greșit că nu i-a acordat un penalty lui Liverpool în repriza secundă, în timp ce Pavel Fernandez, fost arbitru spaniol, laudă decizia românului.

Istvan Kovacs, lăudat și criticat după Liverpool - Real 2-5

De altfel, Pavel Fernandez, analistul de la Radio Marca pe probleme de arbitraj, a postat după meci un mesaj pe Twitter în care a lăudat prestația lui Istvan Kovacs, chiar dacă recunoaște că românul nu este unul dintre favoriții săi.

"Cei care mă cunoașteți știți bine că nu îmi place de Istvan Kovacs, dar astăzi trebuie să retrag. Arbitrul român a fost fantastic azi din toate punctele de vedere", a scris Pavel Fernandez, pe contul său de Twitter.

În schimb, fanii lui Liverpool se consideră nedreptățiți. Pe un site al suporterilor sunt evidențiate două posibile greșeli ale lui Kovacs: faptul că nu a acordat penalty pentru englezi la duelul dintre Carvajal și Nunez, din repriza secundă, și un posibil ofsaid la faza din care Real Madrid a marcat al patrulea gol.

"Relația dintre UEFA și Liverpool nu este cea mai bună, iar în această seară a fost evident că delegarea acestui arbitru român a fost o eroare totală, având în vedere că a luat câteva decizii controversate.

În minutul 53, Darwin Nunez a fost împins în careu de Dani Carvajal, însă nu s-a acordat penalty, iar VAR-ul nu a revăzut faza. La al patrulea gol al lui Real Madrid, a părut să fie ofsaid la Rodrigo, însă VAR-ul nu a refăzut nici acest moment", a scris liverpoolfcnews.co.uk.

Minutul 53: Duelul Nunez - Carvajal, la care Liverpool a cerut penalty

Minutul 55: Momentul în care Rodrygo primește mingea, iar ulterior trimite către Benzema, care marhează pentru 4-2

• 6 este nota primită de Istvan Kovacs în ziarul francez L'Equipe, după Liverpool - Real Madrid 2-5