Idila Haaland și Champions League! Recordmenul norvegian nu se oprește din înscris nici la Manchester City

Manchester City Champions League Erling Haaland Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 08:16
Data actualizarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 08:14

Erling Haaland a mai fost protagonist într-un meci pentru Manchester City.

După ce publicația ESPN FC a scris pe rețelele social media că „niciun jucător din Premier League nu a înscris 10 goluri în mai puține meciuri decât Erling Haaland”, starul norvegian e pregătit să doboare recorduri și în UEFA Champions League.

Marți seară, Manchester City s-a duelat cu Sevilla în prima etapă a Ligii, iar Haaland nu s-a putut abține să nu realizeze "dubla". Achiziția de 60 milioane de euro a lui Pep Guardiola s-a impus și în prima repriză și în cea secundă și a ajuns, în acest sens, la 25 de goluri în 20 de partide în UCL.

Sevilla - Manchester City 0-4

Astfel, atacantul norvegian a deblocat tabela în minutul 20, după un assist fantastic oferit de Kevin De Bruyne. Phil Foden a majorat diferența în minutul 58, iar Erling Haaland a înscris golul trei în minutul 67. Ruben Dias a marcat în minutul 90+2 și a stabilit scorul: 4-0 pentru "cetățeni".

„Champions League a revenit și iubesc chestia asta”, a scris Erling Haaland pe Twitter după victoria împotriva lui Sevilla.

Record pentru Haaland în debutul de sezon din Premier League

Atacantul norvegian Erling Haaland a marcat al zecelea său gol de la debutul actualei ediţii a Premier League.

Reuşita norvegianului nu a fost, însă, suficientă pentru Manchester City, care a obţinut doar un rezultat de egalitate, 1-1, pe terenul formaţiei Aston Villa, sâmbătă, în runda a 6-a din Premier League.

Haaland, achiziţionat în această vară de City de la gruparea germană Borussia Dortmund, a deschis scorul în minutul 50 al partidei de pe stadionul Villa Park, dar gazdele au restabilit egalitatea prin jamaicanul Leon Bailey (74).

"Niciun jucător din Premier League nu a reușit să marcheze zece goluri în mai puține meciuri decât Erling Haaland", notează ESPN FC.