Fotbalistul eliminat de Istvan Kovacs a avut un mesaj important de transmis după Barcelona - PSG

Ronald Araujo Barcelona Istvan Kovacs PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 17 Aprilie 2024, 18:43
Data actualizarii: Miercuri 17 Aprilie 2024, 18:44

Barcelona a pierdut cu scorul de 1-4 în fața celor de la PSG în sferturile de finală ale UEFA Champions League.

În tur, catalanii s-au impus cu 3-2, dar avantajul de un gol nu a fost suficient ca echipa lui Xavi să avanseze în semifinale.

Mesajul lui Araujo după eliminarea Barcelonei din Champions League

Barcelona a început foarte bine partida de pe ”Estadi Olimpic”, iar Raphinha a deschis scorul după doar 12 minute. Totuși, Istvan Kovacs i-a arătat cartonașul roșu lui Ronald Araujo, după o intervenție a fundașului asupra lui Bradley Barcola, iar catalanii au rămas în zece jucători.

După eliminarea lui Araujo, balanța a înclinat în favoarea PSG-ului. Dembele a restabilit egalitatea în minutul 40, iar Vitinha i-a dus pe parizieni în avantaj în minutul 54. Mbappe a semnat și el o dublă (minutele 61 și 89).

Ronald Araujo și-a cerut iertare fanilor Barcelonei pentru eliminarea din cea mai importantă competiție europeană.

Fotbalul care m-a făcut atât de fericit mi-a dat acum o lovitură grea. Le mulțumesc celor care sunt lângă mine necondiționat, le mulțumesc coechipierilor mei care au dat totul pe teren și fanului care a crezut în această echipă până în ultimul moment. Îmi pare foarte rău că nu am reușit să vă facem fericiți.

Vom încerca din nou. Hai, Barcelona, acum și întotdeauna!”, a fost mesajul postat de Araujo pe rețelele sociale.

Istvan Kovacs, criticat dur după Barcelona - PSG

Istvan Kovacs a fost pus la zid de spanioli pentru eliminarea lui Ronald Araujo. Inclusiv Xavi a avut un discurs dur la adresa arbitrului român și chiar a mers să îi ceară explicații la finalul meciului.

Cu toate acestea, imaginile arată că Istvan Kovacs a procedat corect atunci când i-a arătat cartonașul roșu fundașului uruguayan. Chiar Marc-Andre Ter Stegen, unul dintre căpitanii Barcelonei, a recunoscut că Ronald Araujo trebuia eliminat pentru intervenția sa asupa lui Barcola.