AC Milan pierde din nou cu Chelsea. Real Madrid, doar egal cu Șahtior! Rezultatele serii din Champions League

Ciprian Tatarusanu AC Milan Champions League Chelsea Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 11 Octombrie 2022, 23:36
Data actualizarii: Miercuri 12 Octombrie 2022, 00:00

Real Madrid, Manchester City, Chelsea, AC Milan și Paris Saint-Germain au fost ”granzii” care au evoluat în meciurile de marți.

Primele meciuri ale serii au adus și primele rezultate surpriză. Maccabi Haifa s-a impus cu 2-0, pe teren propriu, cu Juventus, în timp ce Manchester City a terminat la egalitate, scor 0-0, în deplasarea la Copenhaga, într-o partidă în care Erling Haaland nu a fost folosit, iar "cetățenii" au ratat un penalty.

Cu un eliminat încă din minutul 20, AC Milan nu a putut să facă față celor de la Chelsea și a pieerdut și pe teren propriu, scor 0-2, după ce în meciul de la Londra au fost învinși cu 3-0.

Un rezultat surprinzător a fost cel din partida Șahtior Donetsk - Real Madrid, încheiat la egalitate, scor 1-1. Ucrainienii au condus până în ultimul minut de prelungire, când Rudiger a marcat golul egalizator.

Rezultatele serii

AC Milan - Chelsea 0-2

Minutul 34 - GOOL Chelsea! Aubameyang mărește avantajul, după ce primește o pasă perfectă de la Mason Mount și îl învinge pe Tătărușanu cu un șut la colțul drept, pe jos.

Minutul 21 - GOOL Chelsea! Jorginho transformă fără probleme o lovitură de pedeapsă, obținută de englezi în urma unui fault făcut de Tomori. AC Milan rămâne în inferioritate numerică.

Celtic - RB Leipzig 0-2

Dinamo Zagreb - Salzburg 1-1

Borussia Dortmund - FC Sevilla 1-1

PSG - FC Sevilla 1-1

Minutul 62 - GOOL Benfica! Lusitanii egalează tot în urma unui penalty transformat de Joao Mario.

Minutul 40 - GOOL PSG! Kylian Mbappe marchează din penalty, obținut în urma unui fault comis de Antonio Silva.

Știrea inițială

AC Milan - Chelsea este și de această dată capul de afiș al meciurilor de marți din Champions League, care pot fi urmărite în format LIVE TEXT pe sport.ro începând cu 19:45 (partidele FC Copenhaga - Manchester City și Maccabi Haifa - Juventus Torino) și 22:00 (restul întâlnirilor).

Ciprian Tătărușanu, singurul fotbalist român care joacă în actuala ediție a Ligii Campionilor (Ianis Hagi de la Rangers este în continuare indisponibil), din păcate retras de la echipa națională, este anunțat de presa italiană titular în ”șocul” AC Milan - Chelsea.

”Tătă” este în continuare prima opțiune între buturi la echipa lui Stefano Pioli după accidentarea titularului Mike Maignan și va bifa astfel al patrulea meci consecutiv din primul minut la Milan, după 3-1 cu Empoli (Serie A), 0-3 cu Chelsea (”turul” de pe ”Stamford Bridge” din Champions League) și 2-0 în derby-ul cu Juventus Torino (Serie A).

Programul partidelor de marți din Champions League + clasamentele după primele trei meciuri