VIDEO E groasă, șeicilor! UEFA a cerut înregistrarea în care Al-Khelaifi face prăpăd în vestiarul arbitrilor de la Real-PSG

Nasser Al-Khelaifi Leonardo Liga Campionilor PSG Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 10 Martie 2022, 13:57
Data actualizarii: Joi 10 Martie 2022, 14:01

Președintele lui Paris Saint-Germain și-a pierdut cumpătul după eliminarea echipei din Liga Campionilor.

Agenţia EFE, citată de mundodeportivo.es, a scris că UEFA a cerut clubului Real Madrid înregistrarea momentului în care Nasser Al-Khelaifi, preşedintele clubului Paris Saint-Germain, se duce furios la vestiarul arbitrilor, pentru a le cere socoteală pentru validarea primului gol marcat de Karim Benzema.

Al-Khelaifi către cameramanul lui Real: ”Te omor”

Citând surse din cadrul clubului Real Madrid prezente la faţa locului, EFE a scris că omul de afaceri din Qatar a coborât ţipând din lojă şi a ameninţat un angajat al echipei gazdă strigând "Te omor", pentru că îl filma. Înregistrarea va fi analizată de UEFA, care a cerut grupării Real Madrid videoclipul.

În incident a fost implicat şi directorul sportiv al parizienilor, brazilianul Leonardo, care a încercat să-l determine pe angajatul clubului madrilen să şteargă filmarea.

Centralul a notat incidentele în raport

Arbitrul central al partidei de pe ”Santiago Bernabeu”, olandezul Danny Makkelie, a notat incidentele de la vestiare în raportul său, susţine presa spaniolă:

"Preşedintele şi directorul sportiv al PSG (n.r. - Leonardo) s-au comportat agresiv şi au încercat să intre în vestiarul arbitrilor.

Când arbitrul le-a cerut să plece, aceştia au blocat uşa şi preşedintele a rupt în mod deliberat steagul unuia dintre asistenţi".

Președintele lui PSG ar fi intrat în vestiarul arbitrilor și la meciul tur

Al-Khelaifi ar fi intrat în vestiarul arbitrilor şi la meciul tur, care a avut loc la Paris, la 15 februarie, scor 1-0 pentru PSG.

Incidentul ar fi avut loc la pauză, la scorul de 0-0, când conducătorul gazdelor a vrut să pună presiune pe brigadă.

Faza de la primul gol al lui Benzema i-a scos din minți pe cei de la PSG

La Madrid, faza care i-a scos din minţi pe oaspeţi s-a petrecut la primul gol al echipei Real Madrid.

În minutul 61, la scorul de 0-1, Benzema a pus presiune pe portarul Gianluigi Donnarumma, care a trimis greşit o minge la Vinicius, iar acesta a pasat în centrul careului, de unde tot atacantul francez a înscris.

Real s-a impus în cele din urmă cu 3-1 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.