”Retrăind imensa deziluzie pariziană”. Ce scrie presa internațională după șocul Real Madrid - PSG 3-1

PSG Real Madrid Real Madrid - PSG sferturi liga campionilor Liga Campionilor Leo Messi
Data publicarii: Joi 10 Martie 2022, 00:08
Data actualizarii: Joi 10 Martie 2022, 00:20

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe PSG cu 3-1 (3-2 la general).

Kylian Mbappe, care a marcat unicul gol din tur, a deschis scorul și pe ”Bernabeu”, dar meciul a fost decis de ”tripla” lui Karim Benzema. Atacantul Realului a marcat de trei ori în poarta parizienilor, mai întâi după o gafă imensă a lui Donnarumma.

Jurnaliștii spanioli au lăudat prestația echipei lui Carlo Ancelotti, care a reușit „miracolul” și a eliminat echipa de staruri a Parisului, una dintre favoritele pentru câștigarea Ligii Campionilor.

• Leo Messi

Ce scrie presa internațională după Real Madrid - PSG 3-1

”Acesta e Madridul și acesta e Benzema!!!”, este titlul dat de publicația spaniolă Marca.

”Benzema reușește miracolul și Madridul se califică în sferturi”, este titlul dat de cei de la Sport.es.

De partea cealaltă, presa din ”Hexagon” pare că și-a explicat cu greu prestația palidă a PSG-ului din repriza secundă, care a dus la eliminarea din competiție.

”Irațional”, este titlul scurt dat de L'Equipe, sau ”Retrăind imensa deziluzie pariziană”, cum scrie publicația Le Parisien.

”În ciuda deschiderii de scor a lui Kylian Mbappe, marcator și în prima manșă, PSG s-a scufundat la Madrid, împovărat de o eroare imensă a lui Donnarumma și un hat-trick al lui Karim Benzema. Realul se califică în sferturile Ligii Campionilor, Parisul se oprește aici”, mai scrie Le Parisien.

Liverpool, Bayern Munchen, Manchester City și Real Madrid sunt echipele calificate, până acum, în sferturile Ligii Campionilor.